A Primula hibridek a Magyarországon honos és védett szártalan kankalin (Primula vulgaris) közeli rokonnövényei. A kankalin halványsárga virágaival egyike a kora tavasszal nyíló virágoknak. Elsősorban árnyékos helyeken, jó tápanyag-ellátottságú, nyirkos talajokon találkozhatunk vele.

Egyik kertészeti hibrid változat a sokvirágú kankalin (Primula x polyantha) rendkívül változatos színekben érhető el, alkalmi, cserepes dísznövény előállításra is megfelel, de sziklakertekbe és erkélyládákba, félárnyékos-árnyékos helyekre is kiültethető. Termesztése a dísznövénykertészetek számára egy júniustól következő év márciusáig tartó folyamat (nőnapi értékesítés esetén).

A Primula x polyantha a legkönnyebben és viszonylag alacsony költségvetéssel termeszthető hibrid, virágzásának időzítése alacsony hőigénye miatt kisebb kockázattal jár a legtöbb időzítős kultúrához képest.

primula

Olcsón előállítható cserepes dísznövényünk a primula – Fotó: Polgárné Sarok Edit

Melyek a primulatermesztés első lépései?

Természetesen a megfelelő vetőmag kiválasztása és elvetése. A primulának fényen csírázó magja van, ezért üveglapos takarás kerülhet csak a termesztőközegre kiszórt vetőmagokra. A csírázáshoz körülbelül 2-3 hétre van szükség, amely idő alatt 16-18 fokos hőmérsékletet igényel.

A primula virágzását a leggyakrabban nőnapra időzítik, így a magvetés ideje a nyári hónapokra esik. Ekkor a maximum 18 fokos hőmérséklet tartása jelenthet kihívást a termesztőnek, a túl meleg csíráztató közeg akadályozza ugyanis a fejlődést.

Amint kicsíráztak a magok, el kell távolítani az üvegfedést, és finoman termesztő közeget vagy vermikulitot (duzzasztott szilikát ásvány) kell szórni a növényekre, amely támasztékul szolgál a továbbiakban.

Áttelelés cserépben

Nyár közepén-végén van lehetőség arra, hogy a növényeket néhány leveles állapotban tűzdeljük szaporítótálcára, majd október-novemberben cserepezzük 10,5 cm-es cserepekbe a szivaros palántákat (hosszúkás, szivar alakú, jól begyökeresedett termesztőközeg). A cserepezés során közepesen gazdag táptalajra és 5-6 pH kémhatásra van szükség. A harmonikus mikroelem-ellátás azért fontos, hogy erős, jól bimbósodó növényeket kapjunk nem túl nagy lombozattal.

Az őszi időszakban körülbelül 12-16 fokos hőmérsékletre van szükség, a teleltetés pedig 8-10 fokon történik, de ha későbbre, például húsvétra szeretnénk virágoztatni, akkor októbertől ennél néhány fokkal hűvösebb környezetet szükséges biztosítani. A hőmérsékletre akkor is oda kell figyelni, ha nem akarjuk sokáig kitolni a virágzást, ugyanis ha tartósan 20 °C fölé emelkedik hőmérséklet, a palánták megnyúlnak.

Az áttelelés során figyelni kell az öntözésre: nincs szükség folyamatosan nedves közegre, mert ebben az időszakban a túlzott öntözés fogékonyabbá teszi a növényeket különböző betegségekre.

primula termesztése

Megjelentek az első virágbimbók – Fotó: Polgárné Sarok Edit

Betegségek, növényvédelem

A növényeket érintő vírusfertőzést a levelek elszíneződése és torz fejlődése jelezheti. A vírusos növényeket meg kell semmisíteni. A rosszul levegőzött, párás körülmények között fejlődő állományban jelentős lehet a Botrytis (szürkepenész) kártétele. Ez a probléma főként az értékesítés előtti hetekben jelentkezik, amikor az egyre nagyobb méretű növények tárolása nehézkesebbé válik, és a helykihasználás miatt nagyon sűrűn helyezik el a cserepeket.

Időzített virágoztatás

A virágoztatás előtt 5-6 héttel kell megemelni a hőmérsékletet, fokozatosan 14-16 fokra. Virágzását gyorsíthatjuk, ha a kifejlett növényt (amikor az első 1-2 bimbó már megjelent) 1-2 héten belül kétszer gibberelinsavas oldattal permetezzük. A virágzás lassítására is van lehetőség a növények 2 fokon tartásával.

Vetéstől virágzásig körülbelül 6-8 hónappal lehet számolni, elvirágzás után a növény tovább nevelhető és a virágoztatható.

Nem szeretnék primulát termeszteni, de nőnapra kaptam egyet!

Március 8-án sok hölgy kap ajándékul primulát. A növényeket otthon hűvös, de világos helyen (14-16 fokon) érdemes tartani, tehát inkább az előtérben, mint a konyhaablakban. Az elnyílt virágok folyamatos eltávolításával tovább fenntartható a növény virágzó képessége és a meglévő bimbók kiteljesedése.

Az elvirágzás és a növény visszahúzódása után ezeket a növényeket ki lehet ültetni a szabadba, leginkább félárnyékos helyre, a tűző napot nem kedvelik. A kertekben tavasszal üde színfolt lehet egy kisebb primulaágyás.

kankalin

Áruszállítást megelőző előkészületek: az alsó, esztétikailag hibás levelek eltávolítása és a csomagolás – Fotó: Polgárné Sarok Edit