A WPTC (World Processing Tomato Council) kiadta a 2022-es évre vonatkozó első feldolgozóipari prognózisát, melyben a globálisan feldolgozott ipari paradicsom volumenét 39,7 millió tonnára becsüli – ez körülbelül 2%-os növekedést jelent a 2021-es évhez képest – olvasható a fruitveb.hu cikkében.

paradicsom

A WPTC március 15-én kiadta a 2022-es évre vonatkozó első feldolgozóipari prognózisát — fotó: pixabay.com

Óriási a bizonytalanság

Nagyon nagy a becslés bizonytalansága - ezt a szervezet jelzi is minden lehetséges fórumon, hiszen Ukrajnában a háború, Kínában a versenyképesebb kultúrák megjelenése, Kaliforniában a vízhiány okozhat problémákat, ahogy más, - a termelés szempontjából jelentős országokban is olyan körülmények vannak, amelyek miatt nehéz jósolni.

A prognózis inkább feldolgozóipari szándékot jelez nem konkrét mennyiségeket. Az AMITOM régió esetében, amely magában foglalja a mediterrán térséget, tágabban pedig Ukrajnát és Oroszországot  is a WPTC a globális növekedés ellenére is kisebb mértékű visszaesést becsül. A WPTC által becsült idei, feldolgozásra kerülő mennyiségeket a FruitVeb cikke részletesen taglalja, először az AMITOM régió országait sorra véve.

Magyarország: 100 ezer tonna

2021-ben a szezon közepe-vége felé optimális időjárási viszonyok uralkodtak, így a szeptember végén befejeződött betakarítás után jelentett végleges mennyiség elérte a 115 ezer tonnát.  Ez a becsült értélnél (100 ezer tonna) lényegesen magasabb lett,  ami kompenzálni tudta az év eleji, elsőre ijesztőnek tűnő veszteségeket.

Nagyon jó volt a termés minősége (átlag Brix 5 körül, ami a legmagasabb volt az utóbbi 5 évet tekintve), 79 t/ha-os országos átlaghozamot sikerült elérni az 1450 hektáros termőterületen. Továbbra is gondot okoz, hogy alacsony a jövedelmezőség, és hasonlóan a zöldborsóhoz a gazdák fokozatosan elmozdulnak az új - jövedelmezőbb - kultúrák termesztésének az irányába  (például a kifejezetten magas világpiaci árak miatt a takarmánykukorica lett nagyon vonzó).

További problémát generál az alapanyagárak ugrásszerű növekedése, ami előreláthatóan a nyers paradicsom árának növekedését okozhatja a 2022-es évben. Az ipari feldolgozásra szánt paradicsom felvásárlási ára az AKI PÁIR adatai szerint 2021-ben 34,2 ezer forint/tonna körül mozgott, ami a 2020-as szinthez képest átlagosan 12%-os emelkedést jelentett.

paradicsom

Továbbra is gondot okoz, hogy alacsony a jövedelmezőség — fotó: pixabay.com

Egyiptom: 440 ezer tonna

Franciaország: 170 ezer tonna

Tavaly a szezon eleji kedvező becslések ellenére az országban csak 164 ezer tonnát dolgoztak fel, nem sikerült elérni azt a 185 ezer tonnát, amit eredetileg terveztek.  A legszembetűnőbb csökkenés a biotermesztés esetében volt itt csak a célérték 80%-át érték el (20 978 tonnát -  26 000 tonna helyett).

A veszteségek jelentős hányadát a délnyugati régió gyakran hűvös és nagyon csapadékos időjárása okozta. A délkeleti régió viszont jó szezont zárt, annak ellenére is, hogy szeptemberben egy hétre a feldolgozás teljesen leállt az esőzések miatt. Növekedett a termelés teljes területe: a 2020-as 2217 hektárról 2559 hektárra, a bioterület pedig 392 hektárról 566 hektárra nőtt 2021-re.

Görögország: 380 ezer tonna

A termelőket nagyon nehéz meggyőzni arról, hogy ipari paradicsommal foglalkozzanakjóval vonzóbbak a számukra más kultúrák, például a takarmánykukorica és a gyapot.

Olaszország: 5,4 millió tonna

Olaszország az AMITOM térség legnagyobb termelője, ahol még mindig folynak az ártárgyalások – a bio paradicsom áráról eddig csak északon sikerült egyezségre jutni. Ez 140 euró/tonna lett, ami a tavalyinál 5 euróval magasabb. Itt is komoly vetélytársnak számít a kukorica és a szója,amelyek kevésbé kockázatosnak, és kevésbé költségesnek bizonyulnak hasonló vagy magasabb jövedelmezőséggel.

A végleges termés 2021-ben a vártnál magasabb, 6,05 millió tonna lett, amelyet 71 217 hektárról takarítottak be. Ez a növekedés annak volt köszönhető, hogy északon nagyon jó szezont zárhattak a gazdák,az összes termés mennyisége a régióban elérte a 3,09 millió tonnát, ami lényegesen meghaladta a szerződésekben található mennyiségeket.

Az időjárás jellemzően kedvező volt, eltekintve néhány lokálisan károkat okozó jégkártól. Északon a 38 621 hektárnyi vetésterületen  valamivel több mint 80 t/ha volt a termésátlag 4,88 óátlagos Brix mellett. Délen a 2020-as rossz termést  2021-ben már egy sikeres szezon követte,  olyannyira, hogy az elmúlt tíz évben a legjobb lett: 32 596 hektárról átlagosan 90,87 t/ha termésmennyiséggel takarítottak be, ami mintegy 2,96 millió tonna termést jelent.

Oroszország: 600 ezer tonna

paradicsom

Olaszország az AMITOM térség legnagyobb termelője — fotó: pixabay.com

Portugália: 1,45 millió tonna

A szezon során szinte végig optimális volt az időjárás, ami nagyon jó minőségű és színeződésű termést eredményezett.Tavaly a termésmennyiség végül 1,6 millió tonna volt 103 t/ha-os átlaghozammal, 5,1-es átlagos Brix értékkel.

Spanyolország: 2,5 millió tonna

Tavaly nagy területcsökkenés következett be a vízhiány és a kompetitív termékek árának emelkedése (napraforgó, kukorica) miatt. Andalúziában csak 40%-os vízhozamot kaptak a gazdák, az alapanyagok ára átlagosan +11%-kal emelkedett, mégis a vártnál nagyobb termőterület került betelepítésre.

A szezon során júliusban és augusztusban igen kedvező volt az időjárás, ami magas terméshozamokat, jó minőséget és színeződést eredményezett. Később,szeptemberben minden régióban helyenként jelentős károkat okoztak a heves esőzések, ami oda vezetett, hogy a gazdák nem tudták betakarítani a termést,  a paradicsom egy része a földeken maradt.

Északon súlyos fertőzések következtek be az esőzések után, ami a becslések szerint körülbelül 15%-os veszteséget okozott a régióban. Spanyolországban tavaly 3,185 millió tonna paradicsomot dolgoztak fel 34 100 hektárnyi területről, 93 t/ha átlagtermés mellett.

paradicsom

Spanyolország: magas terméshozamokat, jó minőséget és színeződést eredményezett a kedvező időjárás — fotó: pixabay.com

Törökország: 1,95 millió tonna

A terület kis méretű csökkenése alakulhat ki a kukorica népszerűbbé válása miatt, ráadásul kormányzati támogatást kapnak a gazdák, ha búzát vagy kukoricát vetnek – a török kormány ezzel készül fel az ukrán háború miatt várhatóan kieső importtételekre.

Tavaly a nagyon meleg időjárás miatt a déli országrészben a termésmennyiség némileg csökkent, a szezon végén pedig a munkaerő hiánya és a szállítási kapacitások miatt egyes régiókban a paradicsom a földeken maradt. A betakarítás ennek ellenére az eredetileg vártnál nagyobb, 2,2 millió tonna körüli mennyiséggel zárult.

Tunézia: 800-940 ezer tonna

Várhatóan a termőterület a 2021-es 17 ezerről az idei évre 12-14 ezer hektár közé csökken, ami 67 tonna/ha-os hozammal a 800 és 940 ezer tonna körüli mennyiséget adhat ki.

A legnagyobb területen a Savéra fajtát termesztik (65%), de jelentősek még a Heinz fajták, az Ercole és a Topsport. 2021-ben összesen 17 ezer hektáron termesztettek paradicsomot, a június 10-től augusztus végéig tartó hőhullám  a terméshozamot 15%-kal csökkentette, átlagosan 63 t/ha-ra (a 2020-as 75 t/ha), így a teljes termés végül 1,1 millió tonna körüli lett.

A paradicsom egy részét a friss piacon értékesítették, a napi 36 ezer tonna friss paradicsomot feldolgozó 25 üzemben feldolgozott mennyiség pedig 938 ezer tonna volt, ebből felhasználtak 926 ezer tonnát a dupla sűrítmény és 12 ezer tonnát a paradicsomkonzerv előállítására.

paradicsom

Tunézia: a paradicsom egy részét a friss piacon értékesítették — fotó: pixabay.com

Ukrajna: 500 ezer tonna

Az ukrán ipari paradicsom termőterületének csaknem 40%-a pont a Herszon régióban található, ami már orosz megszállás alatt van, a másik nagy, a teljes terület 50%-át adó Mikolajiv régióban pedig éppen harcok zajlanak. Az 500 ezer tonnás termés elérése, már nem a gazdákon, hanem a  tárgyalások kimenetelén múlik.

Egyéb, jelentős országok

  • Brazília: 1,8 millió tonna  -  a legtöbb feldolgozó növelni kívánja a termőterületet, ezért a WPTC a tavalyi 1,5 millió tonnás feldolgozott mennyiség után 20%-os növekedést prognosztizál.  2021-re  a termőterületet a 2020-as 14 505 hektárról 16 030 hektárra növelték, mivel a hazai piac ellátására néhány gyárat újraindítottak. A 2022-es szezonban a termőterület tovább nőtt, és meghaladja a 17 000 hektárt.
  • Kalifornia: 11 millió tonna - nehéz lenne megjósolni, hogy a bizonytalan vízellátottság, az emelkedő üzemanyag- illetve inputárak milyen mértékben csökkenthetik a feldolgozásra kerülő mennyiséget
  • Kanada: 476 ezer tonna – az ártárgyalások befejeződtek
  • Japán: 29 ezer tonna
  • Argentína: 620 ezer tonna – a San Juan környéki régióban a betakarítás jól halad, május elejére be is fejeződhet a szezon
  • Ausztrália: 255 ezer tonna - a kemény esőzések miatt némileg csökken a termés volumene.
  • Chile: 1,05 millió tonna - súlyos aszály okozna gondokat, ha nem lenne ellátva csepegtető öntözőrendszerrel a 10,5 ezer hektáros termőterület 85%-a.
  • Peru: 125 ezer tonna
  • Kína: 5,8 millió tonna - jelenleg 48,7 ezer hektáros termőterülettel számolnak és 119 t/ha-os hozammal