A tavalyi év időjárása nem kedvezett a kártevőnek, ráadásul – a 2021-es év brutális kártételéből kiindulva – sokan felkészülten is várták a dióburok-fúró legyet, ezért a korábbi évekhez képest mostanra csökkent a populáció.

Szabó Béla, a Zala Vármegyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának vezetője a Zaol.hu-nak nyilatkozva elmondta: a tavalyi tartósan száraz időben a talaj felső rétege kiszáradt, megkeményedett, ami megakadályozta, hogy a talajban báb alakban áttelelő legyek kifejlődjenek.

dióburok-fúró légy

A burok megfeketedik, a termés pedig idejekorán lehull – fotó: Agroinform

A rovar rajzása július közepétől kezdődött. Párzás után a légy több száz tojást rak le a zöld diók burkára, illetve a puha terméshús alá, majd a kikelő tucatnyi nyű aztán feléli környezetét. Rágásuk miatt először barna foltok jelennek meg a burkon, aztán elindul a rothadás, a termésburok elfeketedik, és a csonthéjat is lemoshatatlanul megfesti, de a lárvák az alá nem képesek behatolni. A fertőzött dió burka megfeketedik, s a termés idejekorán lehull.

A növényvédő szeres védekezés mellett fontos a fertőzött, lehullott dió mielőbbi összegyűjtése és megsemmisítése, mert ezzel megakadályozható a lárvák földbe kerülése és áttelelése.


A július közepén, végén végrehajtandó első permetezés után a további védekezéseket augusztus közepéig-végéig célszerű végrehajtani az erre a célra engedélyezett és hatékony rovarölő szerek bevetésével, időről időre megismételve a beavatkozást. A permetezés hatékonyságát növeli, ha a légy számára vonzó csalogató anyaggal, úgynevezett takarmánycsalival keverve juttatjuk ki a rovarölő szert. Ez hatékonyabbá teszi a védekezést és a felhasznált növényvédő szer mennyisége is csökkenthető vele.