Aki vidéken lakik és fával fűt, az sok hamut „termel". Sokak szerint kár lenne a kukába dobni, inkább a kiskertünkbe vagy a gyümölcsfák köré kell szórni, mert sok olyan elem van benne, mely hasznos lesz a növényeknek. Kérdés, valóban hasznos a kerti növényeknek, gyümölcsfáknak a fahamu? – teszi fel a kérdést a teol.hu
Nem árt tudni azt, hogy az adott területre tervezett növények jól viselik-e a lúgos talajt – fotó: pixabay.com
"Vidéken nagy hagyománya volt régen – évtizedekkel ezelőtt is – annak, hogy a fa elégetése után, a fűtés során visszamaradt hamut a kertben szórták ki, majd tavasszal bedolgozták a talajba, még vetés előtt" – mondta dr. Vörös Géza szekszárdi agrárszakmérnök a lap kérdésére válaszolva. Hozzátette:
"Ahol egész télen fával fűtenek, ott nyilván sok a hamu is, de a nagy mennyiségben történő kiszórás előtt nem árt egy pár dolgot tudnunk a fahamuval, vagyis a szerves anyagok elégetése során visszamaradó szilárd hulladékkal kapcsolatban. Számos jótékony hatása mellett első fontos tudnivaló, hogy pH szempontjából erősen lúgosnak tekinthető. Kijuttatásával tehát a talaj kémhatását növelhetjük, így alkalmazása savanyú talajok esetében mondható előnyösnek. Így tehát nem árt tudni azt, hogy az adott területre tervezett növények jól viselik-e a lúgos talajt"
Vannak olyan növények, amelyek nagyon kedvelik a savanyú környezetet, vagy a semlegeshez közeli kémhatású talajt. A zöldségnövények legtöbbjének termesztéséhez az enyhén savanyú talaj az optimális, míg a lúgos körülmények kedveznek a cékla, a cukkini és a bab neveléséhez.
A nem megfelelő pH-val rendelkező talajba történő ültetés akadályozhatja a növények tápanyag-felvételét, ami gyorsan hiánytünetek kialakulásához vezethet.
A fahamu lúgosító hatása mellett azonban – kis mennyiségben ugyan – valóban tartalmaz olyan elemeket, amelyek jótékony hatással is lehetnek a növényeinkre. Ezek mennyisége az elégetett fa fajtájától függően változó, de általában a hamu kisebb részben kálium- és magnézium-karbonátokat, nagyobb arányban pedig kalcium-karbonátokat is tartalmaz, valamint elenyésző mennyiségben mikroelemeket, vasat, mangánt, bórt, rezet és cinket is szolgáltathat a talaj számára.
A hamu nagy mennyiségben történő kerti kijuttatása kerülendő, de kisebb arányban azonban megfelelő körültekintéssel jól alkalmazható.
Érdemes kisebb mennyiségben a vegetációs időszakra is eltárolni belőle, hiszen a csigák elleni védelemben jó szolgálatot tehet.