Az online kertészeti konzultáció szakemberei kitelepültek a KITE Zrt. derecskei melegházába, ahol az FMC biológiai készítmények– és a konvencionális szerek kijuttatási javaslatait, valamint az ezekkel kapcsolatos gyakorlati tapasztalatokat is megosztották az érdeklődőkkel.
A sikeres rendezvény után Farkas Ádámmal, az FMC-Agro Hungary Kft. portfólió- és marketing menedzserével beszélgettünk. Interjúnkban arról kérdeztük a szakembert, hogy milyen témaköröket és milyen főbb kérdéseket érintettek a konzultáció során.
– Próbáltunk kiszakadni a megszokott online konferenciák sorából, ezért települtünk ki közvetlenül a termelés helyszínére a vendégeinkkel. A kertészeti konzultáció témáit is gyakorlati szempontból jártuk körbe és igyekeztünk olyan kérdésekre megoldást találni, amelyeket a gazdálkodók személyesen tettek fel nekünk a közelmúltban.
Első két vendégem Sira Márk, a KITE Zrt. kertészeti üzletág-igazgatója-, illetve Tóth János területi szakmérnök kollégám voltak, akikkel arról beszélgettünk, hogy milyen kihívások és lehetőségek rejlenek a zöldségágazatban. Következtetéseket vontunk le a múlt tanulságaiból, illetve összefoglaltuk, hogy a termelők és a fogyasztók mire számíthatnak a következő hónapokban, években. – összegezte Farkas Ádám.
– Szakmai témákban is elmélyültünk – beszélgettünk többek között Gulyás János növényvédelmi szaktanácsadóval a DélKerTÉSZ-től, illetve Sztáray Zoltán fejlesztőmérnökkel a KITE Zrt-től. Itt a hajtatás került a középpontba és a gyakorlati megoldásokon túl a biológiai alapú növényvédelem kérdéseit is alaposan végigjártuk.
A kertészeti konzultáció pillanatképe a KITE Zrt. derecskei melegházában – fotó: Agroinform.hu
Gulyás János értékes tapasztalatokat osztott meg a biológiai-, valamint a konvencionális készítmények egymás mellett történő alkalmazásáról. Jelen esetben az egyik ilyen kiemelt készítmény a Verimark® rovarölő szer volt, amely toxikológiai és ökotoxikológiai profilja kiváló. Segít maximalizálni a ragadozó hasznos rovarfajok tevékenységét is, ami ideális korai növényvédelmi partnerré teheti az integrált növényvédelmi (IPM) programokban. Minimális hatással van a hasznos élő szervezetekre, ezért üvegházakban való használatra ideális megoldás. A Verimark® rovarölő szer magas hőmérsékleti viszonyok között is jól teljesít, így rugalmas permetezési lehetőségeket és a növényvédelmi programokhoz való alkalmazkodást biztosítja a termelők számára.
Az FMC felhasználási javaslata szerint a Verimark® rovarölő szer csepegtető öntözéssel vagy palántaáztatással kijuttatható rovarölő szer. A legjobb hatás úgy érhető el, ha a kultúrnövény életciklusának korai szakaszában alkalmazzák a készítményt, amikor a növény a leginkább sebezhető a rovarkártevőkkel szemben. A kártevőktől mentes növények életerősebbek és a rovarpopulációk kordában tartásával csökkenthető a biológiai stresszfaktor is. Mindezzel megteremthetjük annak a lehetőségét, hogy a hozam maximális, a minőség pedig optimális legyen. A kártevők korai megjelenési időszakában való alkalmazása megakadályozza a további kártevőpopulációk kifejlődését is.
A kertészeti konzultáció helyszíne – fotó: Papp Anita, FMC-Agro
A növényállományban permetezéssel kijuttatható BENEVIA® folyékony rovarölő szer volt a másik készítmény, amely gyakorlati felhasználásával kapcsolatban sok hasznos tapasztalatot megosztottak szakembereink. A készítmény kontakt, felszívódó és gyomorméreg a rovarok mozgásszervének bénítása révén fejti ki hatását és számos zöldségkultúrában (pl. hagymafélék, káposztafélék, burgonya, gyökérzöldségek) felhasználható. Felszívódó hatásmechanizmusa alapján a lárvák táplálkozását gátolja, és tojásölő hatással is rendelkezik. A kezelt petékből és tojásokból a lárva nem képes kikelni, a kelés pillanatában a hatóanyaggal érintkező lárvák néhány óra múlva elpusztulnak. A konzultáció során olyan gyakorlati kérdéseket érintettek a szakértő kollegák, mint például hogy milyen pH szinten érdemes elvégezni a kezeléseket, valamint miért érdemes tapadásfokozó szert hozzáadni a kezelésekhez.
A kertészeti konzultációt érdemes minden kertészeti ágazatban termelő gazdálkodónak utólag is megnéznie, hiszen értékes tapasztalatokat és szakmai tanácsokat kaphat arról is, hogyan lehet hatékonyan együttesen használni a hasznos élős szervezeteket a konvencionális készítményekkel – hangsúlyozta Farkas Ádám, majd elárulta, hogy jövőre ismét újdonsággal készülnek az FMC szakemberei a kertészeti konferencia lebonyolítására, így az innovatív készítmények mellett a termelők a gyakorlati megoldások- és a folyamatos tudásátadás terén is számíthatnak az FMC szakmai csapatára.
Az FMC-Agro online kertészeti növényvédelmi konzultáció teljes beszélgetése megtekinthető az alábbi videóban: