Az elkövetkező héten az időjárás a szokásostól melegebb lesz. A levegő hőmérséklete 19-26°C is lehet, csapadékra szerdán van némi esély (2024.04.10-én), az éjszakai hőmérséklet nem fog 7°C alá hűlni, így további fagykárra nem kell számítanunk – olvasható a nak.hu növényvédelmi aktualitásokat taglaló cikkében.
Fagykár bejelentése
Mint írják, március 25-26-án fagyok voltak éjjel, a kajszibarack esetében volt, ahol 100%-os kárt is találtak a szakemberek. Az alma és a meggy esetében javasolják a virágkezdemények, és a kinyílt virágok bibéjét átvágni, megvizsgálni: amennyiben a közepén barna elszíneződést látunk, ott a termés nem fog megkötni. Amennyiben a károsodás csak részleges, akkor valószínűleg a gyümölcskezdemény is sérült lesz.
A fagykár bejelentésére a károsultaknak az eseményt követő 15 napon belül van lehetősége.
Miként fokozhatjuk a terméskötődést?
A terméskötődés fokozása különösen a fagykárt szenvedett, kevés virággal rendelkező ültetvényekben lényeges. A bór tartalmú lombtrágyák, és az egyéb kötödést elősegítő anyagok kijuttatásának ideje a pirosbimbós állapot, illetve a virágzás kezdete, ugyanis ekkor fejtik ki a legkedvezőbb hatásukat. A kijuttatást mindenképpen a virágzás elejére javasolják, az ismételt kezelést pedig a virágzás közepére célszerű időzíteni.
Virágzó gyümölcsfák – fotó: pixabay.com
Hogyan védekezzünk virágzó kultúrában?
A gyümölcsösök pillanatnyilag a virágzás állapotában vannak. A kijuttatott készítmények kiválasztásakor fordítsunk különös figyelmet a méhek védelmére és azt se felejtsük el, hogy a gyomok virágzása esetén azok is ugyanúgy virágzó kultúrának számítanak, valamint azt, hogy a méhek nem csak a virágok nektárjait keresik fel, hanem a levéltetvek mézharmatját is! Ezekben az esetekben ugyanolyan körültekintéssel kell eljárni a permetezések során mintha a gyümölcsfák virágoznának – hívja fel a figyelmet a nak.hu.
Permetezéskor az alábbi feltételekre kell odafigyelnünk:
- virágzó kultúrának számít, ha a kultúrnövény vagy a táblán levő gyomok és a tábla közvetlen szomszédságában levő növények virágoznak
- ellenőrizni kell az adott készítmény méhvédelmi besorolását (nem csak a rovarölő szereknél, hanem a gombaölő és gyomirtó készítményeknél is)
- méhekre nem veszélyes, illetve nem jelölésköteles készítmények esetén: bármely időpontban végezhető a permetezés,
- méhekre mérsékelten veszélyes készítmények esetén: a permetezéseket a csillagászati naplemente előtt egy órával kell megkezdeni és legkésőbb este 11 óráig be kell fejezni. A kezelések az önkormányzat jegyzője felé bejelentéskötelesek.
- méhekre kifejezetten veszélyes készítmények: a virágzó kultúrákban és egyéb olyan esetben amikor a méhek látogatják az ültetvényt (gyomok, virágai, levéltetvek, körtelevélbolha mézharmatja) nem használhatóak.
Az alma betegségei
Almafavarasodás
Az almafavarasodás aszkospóráinak vizsgálata során a szakemberek megállapították, hogy a spóraszóródás az idei évben nagyon korán elindult, amikor az időjárás hűvösebbre váltott, a szóródás intenzitása csökkent, volt terület, ahol meg is állt. Az elmúlt hetekben a varasodás fertőzéshez szükséges időjárási tényezők optimálisak voltak, március 28-29-én, illetve április 3-4-én a levélfelületi nedvesség időtartalma megfelelő volt az aszkospórák fertőzéséhez, a gomba be tudott jutni a bőrszövet alá.
|
Javasolt hatóanyagok:
- mefentriflukonazol
- fluxapiroxad
- defenokonazol
- pirimetanil
- ditianon
Lisztharmat
A lisztharmat a fertőzést az áttelelt fertőzött hajtásvégekről indítja el, így a fertőzött rügyekből fertőzött hajtások jönnek elő, ami ellen 100%-osan csak metszéssel lehetne védekezni.
Erős fertőzés esetén javasolt kéntartalmú készítmények vagy a kettős (varasodás-lisztharmat) felszívódó gombaölő szerek alkalmazása. A varasodás ellen gyakran használt difenokonazol hatóanyag önmagában kevésbé eredményes a lisztharmat ellen, ezért javasolt a gyári kombinációk használata.
Javasolt hatóanyagok:
- mefentriflukonazol
- fluxapiroxad
- kén
Tűzelhalás
Még nincs ilyen jellegű fertőzés, nem adottak hozzá a feltételek, illetve a növények (alma, körte, birs) fejlettségi állapota sem érte még el azt a szintet amikor a fertőzés veszélyes lehetne. A tűzelhalás ugyanis csak akkor fog fertőzni, ha virágzáskor egyszerre van csapadékos és meleg idő is, ilyenkor a fertőzési kockázat megnőhet.
Az elmúlt hetekben a varasodás fertőzéshez szükséges időjárási tényezők optimálisak voltak – fotó: pixabay.com
Állati kártevők
Bimbólikasztó bogár
A bimbólikasztó bogár kártételeit már lehet látni, ezért ellenük védekezni most nem lehet.
Piros gyümölcsfa takácsatka
A piros gyümölcsfa takácsatka (Panonychus ulmi) elleni védekezésnek most van itt az ideje, mert a kártevő tojás alakban telel át, így most főként lárva alakban van jelen, és a rá jellemző szövedéket, ami védi a növényvédő szerektől még nem tudta kialakítani – írja a nak.hu.
Ha korábban károkat okozott, akkor a felszaporodás, a telepek kialakulása, a károsítás elkezdése előtt érdemes védekezni ellene. A kártevőknek kora tavasszal a kéregrepedésekben, ott, ahol a bőrszövet meggyűrődik, az ágak ízesülésénél találhatóak a piros színű tojásaik. Ha a metszésalkalmával találkoztunk olyannal mintha pirospaprikával lenne megszórva gyümölcsfánk, akkor erről a fajról van szó.
A védekezéskor minden esetben méhekre nem veszélyes készítményt alkalmazzunk! A lisztharmat elleni elemi kén készítmények, ebben a korai állapotban jó hatással bevethetőek.
Zöld almalevéltetű
A levéltetvek áttelelő egyedei a kinyílt rügyekben a kis levélkezdemények védelmében már előfordulhatnak, a szívogatást már elkezdik és a hőmérséklettől függően az első telepeiket ki fogják alakítani. A hajtásvégeken már megjelentek a hangyák is, amik már a levéltetveket látogatják, illetve segítik a kolóniák kialakításában.
Levélpirosító almalevéltetű
A kártételük már tapasztalható az ültetvényekben, a kis leveleken már kis mértékű torzulásokat láthatunk. Később a szívogatásnak megfelelően felhólyagosodott, kezdetben narancssárga, majd élénkvörös levéltorzulások alakulnak ki. Az ellenük való védekezés sikerét az időben történő kezelések jelentik. Még azelőtt kell elvégezni a permetezéseket, mielőtt a levelek torzulnának, ugyanis később az összehajlott, felhólyagosodott levelek védelmében már nehezebb hatékonyan védekezni ellenük.
Vértetű
A vértetű-kolónia is elkezdte a károsítását, főként a gyökérnyaki részen találkozhatunk velük, az intenzív ültetvényekre jellemző oltási csomó környékén. A nak.hu javasolja a gyomok irtását, a sarjhajtások eltávolítását, mert ezzel megnehezíthető az első telepek kialakulása. A lombkorona-szinten áttelelt egyedek ellen a kontakt készítmények alkalmazása hozhat sikert, a fajra jellemző fehér, vattaszerű képződmény még nem, vagy csak részben alakult ki, így most még eredményesen tudunk védekezni.
A kezelésekhez kontakt készítményeket használjunk, mert a kártevő most a fás részeken károsít, ahova nem jutnak el a felszívódó rovarölő szerek. Fontos, hogy a gallyak alsó részére is juttassunk permetlevet, mivel a kártevő többnyire itt található.
Májusi cserebogár
A májusi cserebogár megjelenése is várható az ültetvényekben. Az ellenük való védekezésben alapvetően fontos, hogy védekezzünk az imágók ellen. Később, amikor már a talajban a lárva fog károsítani, nem sok lehetőségünk lesz a védekezésre. A kezelésekre elsősorban kontakt készítményeket javasolnak.
A meggy nagyon érzékeny a moníliás fertőzésre – fotó: pixabay.com
Meggy, cseresznye, szilva
Virágfertőző monília
Lényeges a virágfertőző monília elleni korai védekezés, hiszen a fertőzési nyomás az elmúlt héten nem csökkent, várhatóan a következő héten a kevesebb csapadéknak köszönhetően viszont fog. Most a meggy a legérzékenyebb a fertőzésre, ezért minden esetben javasolják az ellene való védekezést.
A moníliás fertőzésre érzékeny még a szilva, a kajszi, de kevésbé fogékony a cseresznye és az őszibarack. A magas fertőzési nyomás miatt azonban a meggyen kívül a többi csonthéjas növényeinket is célszerű kezelni.
Javasolt hatóanyagok:
- mefentriflukonazol
- boszkalid + piraklostrobin
Őszibarack
Tafrinás levélfodrosodás
A tafrinás levélfodrosodás fertőzése a meleg időjárásnak köszönhetően csökkenni fog, vagy meg is szűnhet. A már kialakult tünetek ellen védekezni már nem lehet – a fertőzött levelek felhólyagosodtak, illetve a hólyagosodások fokozódni fognak, majd maguktól le fognak hullani a levelek – írja a nak.hu.