Vagy kutyád lesz vagy szép kerted – tartja a mondás. Igaz négylábú kedvenceink meg tudják nehezíteni a kertészkedést, de nem kell lemondanunk a tündöklő kertről! Csupán néhány változást kell eszközölnünk, hogy kutyabarát legyen. De hogyan is kezdjünk hozzá mindehhez? Bemutatunk néhány biztos tippet Megyeri Szabolcs kertészmérnök jól bevált praktikáiból.

1. Kerüld a mérgező növényeket a kertben!

A kutyák – főleg fiatalabb korban – imádnak mindent megrágcsálni, ami több szempontból nem túl szerencsés. Egyrészt szeretett növényeink nem, vagy csak nehezen tudják kiheverni a találkozást, másrészt számos olyan növényfaj létezik, amely kedvenceinkre is veszélyes lehet. Ültetés előtt érdemes megbizonyosodni, hogy az adott növény nem jelent-e veszélyt a kutyusokra. Kerülni kell például a rhododendront, a hortenziát és a leandert, valamint a gyöngyvirágot.

Kutya a virágos kertben

A kutyák, főleg fiatal korban mindent megrágnak, ezért el kell távolítani a mérgező növényeket a kertből! – fotó: Pixabay

Ezek növények gyönyörűek és nagy dekorációs értékkel bírnak, de szem előtt kell tartanuk kedvencünk egészségét. A lista messze nem teljes, ezeken kívül is vannak még bőven toxikus növények. Egy angol nyelvű weboldalon részletesen feltüntetik a kutyák számára mérgező és nem mérgező növényeket. Ha az udvaron vagy a kertben megtalálhatók ezek a veszélyforrások, akkor érdemes minél előbb megszabadulni tőlük!

2. Vegyszerek helyett használj természetes növényvédő szereket!

Próbálj olyan növényvédő szereket használni, ami nem árt a kutyának, ha megrágcsálná a lepermetezett növényeket. Sokaknál bevált, kiváló szer a nee-olaj poloskák és tetvek ellen. Több kertbarát a mosogatószeres permetre esküszik és egyre több mindenkinél beválik a tejes permetezés. Vegyszert csak végső esetben használjunk. Ha mégis szükséges, akkor viszont fokozottan figyeljünk a kutyára, amíg a kertben van!

3. Permetezed le féltett növényeidet ecettel!

Heti egy alkalmas ecetes vagy almaecetes vízzel való permetezés elegendő ahhoz, hogy távol tartsa kedvencünket a növénytől. A kutyákat bántja az ecetszag, ezért nem fognak a közelébe menni, ezen kívül pedig bónuszként az ecet kiválóan alkalmazható több rovarkártevő ellen is.

Frizbivel játszik a kutya a kerben.

Ha a kutyának van elég játéka, kevésbé fogja a növényeket rágcsálni a kertben – fotó: Pixabay

4. Építs kerítést!

Ha a kutya még nem tanulta meg, hogy mit szabad és mit nem, vagy csak rendkívül makacs és kedvenc helye a kertben a növényágyás, akkor állítsunk fel fizikai akadályt! Ha van egy alacsonyabb kerítés, a kutyát általában megakadályozza abban, hogy ezt átlépje. Kezdetben érdemes folyamatosan figyelni kedvencünkre és ha rossz fát tesz a tűzre, határozottan rászolni, hogy megtanulja a szabályokat.

5. Alakíts ki kutyabarát utacskákat!

Tervezz utakat a kertben, olyan burkolt felületeket, amelyeken Te is jársz a kertben. Ez arra ösztönzi a kutyádat majd, hogy ő is ezeket az utakat használja elsősorban, nem pedig a zöldségágyás kellős közepét. Akár mulccsal takart felületek is teljesen megfelelőek lehetnek erre a célra.

6. Legyenek kutyajátékok a kertben!

Főleg fiatalabb korban (de később is) a kutya számára elengedhetetlen a játék, ezért fontos, hogy ha a kutya játszani akar, akkor legyen mivel. Az nem tesz jót az állat számára, ha kint van a kertben, de nem érhet hozzá semmihez. Vigyünk ki neki pár labdát, rágócsontot vagy bármit, amivel eltöltheti az időt. Ezzel meg fogja tanulni, hogy ezeket rághatja, a növényeket pedig nem. Ráadásul, ha elvan a játékaival, akkor talán kevésbé fogja érdekelni a levélrágcsálás és az ásás.

Kutya ás a kertben

Ne fosszuk meg a kutyákat az ásás lehetőségétől! – fotó: Pixabay

7. Különíts el vizelő- és ásóhelyet a kutya számára!

A kutyavizelet gyakran erős szagú, a magas nitrogén- és sótartalma miatt csúnya foltokat hagy a gyepen egy idő után, és kiéget sok dísznövényt is. Ezt megelőzendő, legyen egy konkrét helye a kertben a kedvencünknek erre a célra. Legyen ott egy oszlop, vagy egy facsonk, ahová odaszoktatjuk.

A kutyák lételeme az ásás. Ne fosszuk meg őket ettől a tevékenységtől! Legyen a kutyának egy homokozója vagy ásóhelye a kertben. Ezt érdemes alacsony kerítéssel vagy szegéllyel lezárni. Itt aztán kedvére áshat, emellett a növényeink is megmenekülnek.

+1 Helyezz el terápiás növényeket a kertben!

Tanulmányok kimutatták, hogy egyes gyógynövények és dísznövények jelentősen javíthatják a kutya egészségi állapotát és nagy mértékben csökkenthetik a stresszszintjét. Például a komló megnyugtathatja a hiperaktív kutyát, míg az orbáncfű nyugtató és fájdalomcsillapító hatású.