Kevés gesztenye termett idén Somogyban, emiatt a korábbi évekhez képest kevesebb alapanyag áll rendelkezésre gesztenyetermékek elkészítéséhez. A somogyi feldolgozók azonban felkészültek a gyengébb évre – írja a Sonline.


A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) szerint 2023-ban Európa-szerte kevés szelídgesztenye termett. A legnagyobb hazai feldolgozó, a Somogy vármegyei, kadarkúti Sarkpont Zrt. adatai szerint míg egy átlagos évben 1200–1500 tonna gesztenyét dolgoznak fel, az idén alig 500–600 tonnányi került az üzembe a szúrós köpenyű finomságból. Egyed Károly tulajdonos-ügyvezető szerint rég nem volt olyan rossz a termés, mint most.

gesztenye

Az idei kevés termés oka, hogy a virágzás idején sok eső esett, ami kimosta a virágport – forrás: Pixabay

A szakember a Sonline-nak elmondta: a gesztenye sajnos, nem egy kiszámítható gyümölcsfaj, termés szempontjából nincs két egyforma év. Ugyanakkor az tagadhatatlan, hogy ilyen rossz még nem volt, pedig a cég már 30 éve foglalkozik felvásárlással. Az alapanyag nagy részét külföldről importálják, Olaszországból, Portugáliából, Spanyolországból és a Balkánról. De ott sem lett jó a termés – erősítette meg a NAK és a FruitVeb értesüléseit az ügyvezető.

A vállalkozás egy 60 hektáros ültetvényen a megfelelő telepítés- és termesztéstechnológia kifejlesztésén is dolgozik.


Az iharosberényi Kertax Kft. tulajdonosa, Murvai Dániel szerint a kevés termés oka, hogy a virágzás idején sok eső esett, ami kimosta a virágport. S mivel nem tudott megtermékenyülni az egylaki növény, termés sem lett ezeken a fákon. Ráadásul ez az időjárás kedvezett a károsítóknak is, így ami mégis megkötött, azt a kártevők pusztították el. A tradicionális termőhelyként ismert Iharosberény környékén sem volt jó a gesztenyetermés.

Alapanyaghiányban azért nem szenved a főleg a vonzáskörzet termését felvásárló iharosberényi cég, mert időben felismerték, hogy hiány lesz gesztenyéből. Ezért sok szóbeli és írásbeli szerződést kötöttek nagyobb termelőkkel, akik nekik adták el a megtermelt mennyiséget, leginkább azért, mert magasabb felvásárlási árat tudtak kínálni a konkurens cégekhez képest.