A meteorológiai előrejelzések alapján a múlt héten elvileg már se, fagyra se csapadékra nem számíthattunk, sőt az almafa varasodás, meggy monília fertőzési nyomása is alacsonynak tűnt. A természet azonban felülírt mindent, nem jöttek be a meteorológiai előrejelzések, voltak éjjeli fagyok, bőséges csapadék, és nagy valószínűséggel a betegségek fertőzése is fokozódott – írja a nak.hu a tájékoztatójában

Fagypont alatti hőmérsékletek 2023.04.22 - 04.28.

helyszín

időpont

minimum hőmérséklet

0 °C alatti időszak hossza

Tuzsér

2023.04.27.

-1,5 °C

2,5 óra

Tarpa

2023.04.27.

-2,22 °C

3,5 óra

2023.04.28.

-2,08 °C

6 óra

Nyírbátor

2023.04.28.

-1,06 °C

3 óra

Tiszakerecseny

2023.04.27.

-2,35 °C

4 óra

Ököritófülpös

2023.04.28.

-1,4 °C

5 óra

Csenger

2023.04.28.

-1,34 °C

3,5 óra

Forrás: nak.hu

A meteorológiai adatokat továbbra is figyelemmel kell kísérnie mindenkinek, hiszen ez jelentős mértékben befolyásolja a növényvédelmi teendőket. Az elkövetkező hétre felmelegedést jósolnak a meteorológiai előrejelzések, és csapadék is várható.

gyümölcsfák

Virágzó gyümölcsfák – fotó: pixabay.com

Védekezés virágzó kultúrában

Mivel a gyümölcsösök virágzás állapotában vannak, ezért permetezéskor fordítsunk különös figyelmet a méhek védelmére – hívja fel a figyelmet a nak.hu. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy  a gyomok virágzása esetén az ültetvény is ugyanúgy virágzó kultúrának számít, valamint azt sem, hogy a méhek a levéltetvek mézharmatját is felkeresik. Emiatt ezekben az esetekben is ugyanolyan körültekintéssel kell eljárni a permetezések során, mintha a gyümölcsfák virágoznának.

Permetezéskor figyelni kell arra, hogy:

  • virágzó kultúrának számít, ha a kultúrnövény, vagy a táblán levő gyomok és a tábla közvetlen szomszédságában levő növények virágoznak
  • ellenőrizni kell az adott készítmény méhvédelmi besorolását (nem csak a rovarölő szereknél, hanem a gombaölő és gyomirtó készítményeknél is)
    • méhekre nem veszélyes, illetve nem jelzésköteles készítmények esetén: bármely időpontban végezhető a permetezés,
    • méhekre mérsékelten veszélyes készítmények esetén: a permetezéseket a csillagászati naplemente előtt egy órával kell megkezdeni, és  legkésőbb este 11 óráig be kell fejezni. A kezelés az önkormányzat jegyzője felé bejelentésköteles.
    • méhekre kifejezetten veszélyes készítmények: a virágzó kultúrákban és egyéb olyan esetben amikor a méhek látogatják az ültetvényt (a fent említett levéltetű-mézharmat) nem használhatóak.

méhek

Permetezéskor fordítsunk különös figyelmet a méhek védelmére – fotó: pixabay.com


Termésszabályozás

Az almások virágzása bőségesnek mondható, a virágzat első, középső tengelyről előjövő virága már megkötött, a többiek még virágzó stádiumban vannak. Bór tartalmú készítmények felhasználásának a 2. alkalma most aktuális – írja a nak.hu

Az elmúlt hideg napok hatására előfordulhat, hogy a gyümölcskezdemények “megfáztak”, de még konkrét tüneteket nem mutatnak – a természetes gyümölcshullás időszakában azonban ezek a gyümölcskezdemények lehullanak majd.

A terméskötődés elősegítése érdekében javasolt magas bór tartalmú lombtrágyák, illetve a kondicionáló szerek használata.

Termésritkításra azokban a fajtákban, ahol a virágzás még csak most kezdődött most még lehet használni az ATS-t. Az ATS felhasználásának az optimális időpontja akkor következik be, amikor a középső tengelyen fejlődő virág (király virág) már megtermékenyült, azaz a bibe bebarnult, és a virágzat többi virágja még megtermékenyülés előtti állapotban van, a bibe élénk - halvány zöld színű. Ekkor elérhetjük, hogy az 5 virágot tartalmazó virágzatból csak 1 kössön meg és hozzon termést, ami általában elég is a megfelelő méretű és mennyiségű alma előállításához. A termésritkítás előtt minden esetben javasoljuk a virágzatok ellenőrzését és egy pontos termésbecslést. Intenzív almában (3500-3600 tő/ha) fánként 75-100 db alma elég – tanácsolja a nak.hu

almafa

A gyümölcsfák gyorsan fejlődnek, növekszik a felületük és a zöldtömegük is, a növényvédő szerek a növényi nedvben hamar felhígulnak – fotó: pixabay.com

AZ ALMA BETEGSÉGEI

Almafa varasodás

Az elmúlt héten jelentős volt a csapadék mennyisége, ami kedvezett a varasodás fertőzésnek is. Figyelembe véve a várható hőmérsékletet, és a gomba fejlődési szakaszait, az első fertőzések okozta tünetekre május 10. után számíthatunk. A további rendszeres csapadék a varasodás fertőzési nyomását fokozni fogja.

Növényvédelmi szempontból ez kiemelkedően fontos időszak, hiszen megakadályozhatjuk a betegség bőrfelületen való megjelenését. Ilyenkor csak olyan hatóanyagot javasolt felhasználni, ami felszívódik, és a gombafonalakat a növényen belül még a telepek kialakulása előtt el tudja pusztítani.

A NAK a védekezéshez azol vagy SDHI típusú hatóanyagot javasol, illetve a felszívódó és kontakt hatóanyagok kombinált kijuttatását tanácsolja.  A permetezési fordulók kialakításakor figyelembe kell venni, hogy a gyümölcsfák gyorsan fejlődnek, növekszik a felületük és a zöldtömegük is, és a növényvédő szerek a növényi nedvben hamar felhígulnak.

Javasolt hatóanyagok:

  • mefentriflukonazol
  • fluxapiroxad
  • defenokonazol
  • pirimetanil
  • ditianon
  • metiram

Lisztharmat

Az ültetvényekben a lisztharmat primer fertőzése jelen van, ez ellen védekezni csak nehezen lehet, hiszen a fertőzött hajtásokból, fertőzött levelek fognak kifejlődni. A védekezés célja, hogy ezekből a fertőzött hajtásokból már ne fertőződjenek be az egészséges hajtásvégek, ezért érdemes olyan készítménnyel védekezni, ami hatásos a varasodás és a lisztharmat ellen is.

Javasolt hatóanyagok:

  • mefentriflukonazol
  • fluxapiroxad
  • kén

zelhalás

Az alma most a legérzékenyebb a tűzelhalás fertőzésre, így a megelőzés a legfontosabb feladat. A nak.hu javasolja, hogy azokon az ültetvényeken, ahol a korábbi években már jelen volt a betegség, esetleg jelentősebb gondot okozott, fokozott figyelemmel járjon el mindenki.

Állati kártevők az almában

Bimbólikasztó bogár

A kártétel már jól látható, ezért védekezni ellenük már nem lehet.

Zöld almalevéltetű

A levéltetvek áttelelő egyedei (ősanyák) már előfordulhatnak a kinyílt rügyekben a kis levélkezdemények védelmében, a szívogatás már elkezdődött. Hőmérséklettől függően az első telepeiket ki fogják alakítani, hangyákat már lehet látni a hajtásvégeken, amik már a levéltetveket látogatják, illetve segítik a kolóniák kialakításában.

Levélpirosító almalevéltetű

A kártételük már megjelent az ültetvényekben, a kis leveleken már kis mértékű torzulásokat okoztak, a későbbiekben a szívogatásnak megfelelően felhólyagosodott kezdetben narancssárga, majd élénkvörös levéltorzulások fognak kialakulni. Az ellenük való védekezés kulcsa az időben történő kezelés, még mielőtt a levelek torzulnának, azelőtt kell elvégezni a permetezéseket, később az összehajlott, felhólyagosodott levelek védelmében már nehezen tudunk ellenük hatékonyan védekezni – írja a nak.hu

Vértetű

A lombkoronaszinten áttelelt vértetű kolónia elkezdte a károsítását, a gyökérzónában áttelelő egyedek a hőmérséklet melegedésével párhuzamosan fokozatosan jönnek elő, és először az oltási csomópontokon, törzsön lévő hegekben elkezdik a károsításukat. Később megjelennek a lombkorona felső szintjein is. Az ellenük való védekezés nehézkes, mert egy vatta szerű, védelmüket biztosító viaszburkot fejlesztenek.

Pajzstetű

Erősen fertőzött ültetvényekben használhatunk még növényi olajokat, de már csak nyári hígításban (1%-os töménységben), virágzáskor már ne használjuk, eltömítheti a pollentömlőket.

Almamoly

Az almamoly rajzása elindult, az első almamolyokat Csengeren fogtok, 2022.04.20-án már 11 db volt a csapdákban, később pedig Tiszabezdéden, Tornyospálcán és Bujon is fogtak a csapdák.

Cserebogarak, bundásbogarak

Az elmúlt héten megjelentek a cserebogarak, illetve a bundásbogarak az ültetvényekben. Az imágók kártétele a virágzat károsításában áll, viszont a fő problémát a talajban károsító pajorok fogják okozni. Egyszerűbb és hatékonyabb a megelőző kezeléseként az imágók elpusztítása.

levéltetvek

Levéltetvek – fotó: pixabay.com

MEGGY, CSERESZNYE, SZILVA

Virágfertőző monília

Az elmúlt időszak a meggy, cseresznye esetében kritikus volt a virágfertőző monília terjedéséhez, a fertőzéséhez szükséges klimatikus tényezők optimálisak voltak. Akkor volt sikeres a védekezés ellene, ha már időben, a fehérbimbós állapotban meg tudtuk akadályozni a gomba bejutását a virágokba, ha ezt elmulasztottuk, vagy a kezelések nem voltak hatásosak, akkor a tünetek megjelenésére az elkövetkező napokban számíthatunk.

A virágfertőző monília esetében a már kialakult fertőzések, nem orvosolhatóak, a még virágzó fajtáknál érdemes még egy záró permetezést beiktatni.

Javasolt hatóanyagok:

  • mefentriflukonazol
  • boszkalid + piraklostrobin

őszibarack

Virágzó őszibarackfa – fotó: pixabay.com

ŐSZIBARACK

A tafrinás levélfodrosodás fertőzése a meleg időjárásnak köszönhetően megszűnt, már nem tudunk a kialakult tünetek ellen védekezni. A fertőzött levelek felhólyagosodtak, illetve a hólyagosodások fokozódni fognak, majd maguktól le fognak hullani a levelek – írja a nak.hu