Az erőteljes klímaváltozás miatt sok olyan, eddig számunkra szokatlan biotikus és abiotikus környezeti probléma lépett fel növénytermesztésben, amelyekkel már nem csak esetenként, hanem szinte napi rendszerességgel találkozhatunk. Az időjárási anomáliák felboríthatják a termesztett állományok vegetatív-generatív egyensúlyi helyzetét, „stresszelik" a növényeket.

Az időjárás szélsőségeivel nem tudunk mit kezdeni, de a miattuk kialakuló problémákkal igen!

A stresszhelyzetek megelőzésére, kezelésére alkalmasak a biostimulátorok. Ezek a termékek pár évvel ezelőtt még divatnak tűntek, de mára már szinte elengedhetetlenek a biztonságos növénytermesztéshez. Ehhez azért jó tudni, hogy valójában mik is azok a biostimulátorok.

Alapvetően hatóanyagtartalmuk alapján négy csoportba oszthatjuk őket:

  1. Mikroorganizmusokat tartalmazó termékek,
  2. Humuszanyagokat tartalmazó termékek, de a legnagyobb mennyiségben és a legelterjedtebben
  3. az Aminosavakat tartalmazó termékeket és
  4. a Növényi hormonokat, növekedés szabályzó anyagokat tartalmazó termékeket használjuk a gyakorlatban.

Az aminosavakra, mint alapvető alkotórészekre a növényeknek elemi szükségük van, mert ezekből épülnek föl a fehérjék, enzimek és a hormonok is, így kiemelt a jelentőségűek a növényi életben. Az aminosavak előállítása sok energiába kerül a növényeknek, amit megspórolhatunk nekik, ha készen odaadjuk számukra azokat. Az energiamegtakarítást így azonnal más fontos életfolyamatokra tudják fordítani. Az Amino Total, a legtöményebb, tisztán növényi eredetű aminosavakat tartalmazó biotermesztésben is engedélyezett öntözőtrágya.

Stimuláló hatása többrétű, energiát spórol meg a növényeknek, javítja a kondíciót, növeli a pollentermelést – ezzel javítva a terméskötést is –, valamint jelentősen csökkenti a hőstressz és a hideghatás okozta károsító következményeket. A sejtmembránokra gyakorolt pozitív hatása révén pedig erőteljesen fokozza a tápelemek és a növényvédő szerek hatékonyságát és hasznosulását is.

A szélsőséges UV-sugárzás által okozott „napégés", illetve a hirtelen lehulló nagy mennyiségű csapadék miatt gyakran kialakuló bogyórepedés szintén jelentős „stresszfaktorrá" vált az utóbbi években, így a védekezés ezek ellen is megkerülhetetlenné vált.

A szó klasszikus értelmében a Prosilicon nem biostimulátor, hanem egy a biológiai termesztésben is engedélyezett lombtrágya, amely speciális tulajdonságai és hatóanyaga révén kiváló preventív védelmet nyújt mindkét probléma ellen.

Csemegeszőlő napégés

Csemegeszőlő napégés – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.

Uborka napégés és bogyórepedés megelőzésére egyes gombabetegségek elleni ellenállóképesség fokozása

Uborka napégés és bogyórepedés megelőzésére – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.

Paprika napégés

Paprika napégés – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.

Kálium szilikát tartalma gyorsan beépül a növényi bőrszövetbe és jelentősen megerősíti, ellenállóvá teszi mind a káros sugárzás, mind a hirtelen megnövekedő turgornyomás okozta repedés ellen. Visszaveri a káros UV sugarakat, ugyanakkor nem festi meg a termést. Beépül a viaszrétegbe, így 15-20 mm csapadékmennyiség esetén sem mosódik le a növényről. Káliumtartalma javítja a termésminőséget, növeli az ellenállóképességet a gombás, bakteriális fertőzésekkel szemben és jelentősen elősegíti a színeződést is.

Repedt cseresznye

Repedt cseresznye – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.

Paradicsom napégés

Paradicsom napégés – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.

Minden termesztett kultúrában helye és szerepe van a biostimulátor okszerű és céltudatos alkalmazásának. Használatukkal jelentősen csökkenthetjük a termesztésünk kockázatát, mert ha a növény nem „stresszel", akkor jó eséllyel a gazdának sem kell majd „stresszelnie" a szezon végén!

Kwizda Garden logo

Varga László
Kwizda Agro Garden ágazat
Kertészmérnök, zöldség, dísznövény szaktanácsadó

Mobil: +36 30 928 6172
E-mail: laszlo.varga@kwizda.hu