A muskátli kedveltségének oka nem csupán a szépsége, hanem a rendkívül hosszú virágzási idő és a gazdag fajta-, valamint színválaszték.
A télire eltett muskátlikat mostanában lehet előhozni, ahogy az új tövek vásárlásának és kiültetésnek is májusban jön el az ideje.
A muskátlival kapcsolatban a növénybarátok kétféleképpen szoktak eljárni. Az egyik lehetőség a teleltetés, ilyenkor az ősz derekán a töveket biztonságos, fedett, alacsony és állandó hőmérsékletű helyre kell tenni, majd tavasszal – mostanában – előhozni, és átültetés, metszés után folytatódhat a nevelés. Ezen módszer előnye, hogy nem lesz meglepetés a növények színe, lehet tervezni kompozíciókat előre, valamint az is pozitívum, hogy nem kell új példányokat vásárolni, tehát kicsit spórolni is lehet így.
Muskátli – Fotó: pixabay.com
A másik opció, hogy a muskátlit egynyári növényként kezelve a háziak a szezon végén, a nyár végeztével egyszerűen megszabadulnak a növényektől, és a következő tavasszal új töveket vesznek. Ez talán pazarlásnak tűnik, de sok háztartásban, például panelházban, társasházban, városi körülmények között, egyszerűen nem megoldható a téli tartás, ráadásul így megújíthatók a színek, illetve lehetőség nyílik álló helyett például futó fajtát vásárolni.
A muskátlik ára általában nyomott, akár egy egész balkont be lehet ültetni néhány ezer forintból, így aki nem akar vagy tud teleltetni, az is virágba boríthatja erkélyét, ablakpárkányát.
A hagyományos módon teleltetett muskátlikat a hajnali fagyok elmúlta után, általában a tavasz utolsó szakaszában szokás elővenni, elsőként egy rövid akklimatizációval kezdve a szezont, vagyis a növényeket szabadtéri, de huzatmentes, nem tűző napos helyen kell néhány napig szoktatni a megváltozott körülményekhez (amennyiben földben voltak teleltetve).
A muskátli tavaszi megújítása
Ezután kezdődhet a tavaszi megújítás és az átültetés. Az elszáradt, fonnyadt részeket vágjuk le, és szabaduljunk meg az erőtlen, gyenge, ún. vízhajtásoktól is.
A növényt radikálisabban is visszavághatjuk, ezzel erőteljesebb növekedésre sarkallhatjuk! Ilyenkor a szárakat 10-15 centiméteres magasságban metsszük el, nem szabad megijedni attól, hogy csupán csonkok maradnak, hamarosan meg fog jelenni számos új hajtás.
Ebben a fázisban akár szaporíthatjuk is a töveket, az erősebb, vastagabb hajtásokat levágva, azokat vízben vagy nedves, friss termőföldben gyökereztetve hamarosan új példányokhoz juthatunk.
A téli tárolásból előhozott muskátlikat nem csak visszavágni szükséges, hanem átültetni is. Ehhez a művelethez mindig zsákos, friss közeget használjunk, a kertből kiemelt talajban kártevők vagy gyomkezdemények lehetnek. Megfelelő az általános termőföld is, de még jobb a kifejezetten muskátlik számára összeállított földkeverék, ilyet a szezonra való tekintettel mostanában nem csak kertészetekben, de élelmiszer áruházakban, vegyesboltokban is lehet kapni.
Az áttelepítést kellő óvatossággal végezzük, valamint a folyamat közben metsszük meg a gyökérzetet is, hogy ezt a részt is fejlődésre ösztönözzük. Az elhalt, elszáradt gyökérrészek mellett az ép szálak végeit is csipegessük le, így hamarabb fog növekedésnek indulni a növény. Ültetés közben a talajt óvatosan tömörítsük, gyakori hiba a túl erős nyomkodás, ilyenkor nem marad elég levegős a közeg, ami hátráltatja a fejlődést.
A tövek olyan magasságban kerüljenek új edényükben a talajba, mint azelőtt voltak, semmiképp ne legyenek mélyebben, vagyis a szárakat ne fedje a kelleténél magasabban a föld.
Érdemes a ládában, cserépben 2-3 centi magas vízteret hagyni, vagyis ne töltsük meg földdel csurig az edényt, így az öntözés hatékonyabb lesz, és kicsepegő vízzel, kipergő földdel sem kell számolni, ez társasházi balkonokon sok konfliktust előzhet meg!
Fontos, hogy a frissen átültetett példányokat 2-3 hónapig ne tápoldatozzuk, a friss talaj tartalmaz minden szükséges tápanyagot, a túlzásba vitt talajgazdagítás kiégetheti, tönkreteheti a növényt!
Muskátli az ablakban – Fotó: pixabay.com
A nem teleltetett, tehát újonnan vásárolt tövek esetében minimálisak a feladatok, a fent leírtaknak megfelelően át kell ültetni ezeket a példányokat is, mégpedig azért, mert bolti edényük általában kicsi, talajuk pedig sokszor gyenge minőségű, tápanyagokban szegény közeg. Az áttelepítés után készen is állnak a nyári időszakra
|