A fiatal férfi és szülei nagyobb részben görögdinnyét termesztenek, kisebb hányadot tesz ki a sárgadinnye termőfelülete. Róbert sokak számára ismerős lehet, mi is írtunk arról, hogy évről-évre kitalál valami érdekességet a zöldséggel kapcsolatban: egyszer kocka, máskor szív alakú görögdinnyével tarolja le az internetet, de megalkotta már a Rubik-kocka változatot is.

– Szüleim közel negyven éve dinnyéznek, ebben nőttem fel – bocsátotta előre kérdésünkre Pap Róbert. Két hektáron termelünk, évente 12 ezer palántát ültetünk ki, sárga- és görögdinnyét egyaránt. Előbbiből 3-4, utóbbiból pedig hatfélét. Palántáink saját nevelésűek, mi nem oltjuk a dinnyét tök alanyra, mert az a tapasztalatunk, hogy úgy kissé átveszi az alany ízvilágát. Másrészt az oltott növények évekig ültethetők ugyanarra a helyre, így egyszerűbb a termelés, viszont ízetlenebb a termés. Mi azonban inkább az ízélményre voksolunk és mivel a nem oltással szaporított, saját gyökerű palánták rosszul tűrik a monokultúrát, szigorúan betartjuk a vetésforgót. Ez kissé bonyolítja a helyzetet, de ez a koncepció eddig még bejött. Manapság az országban kapható dinnye 80-90 százaléka tökalanyos növényen termett.

dinnye

Kisebb felületen sárgadinnyét is termel Pap Róbert és családja – fotó: Facebook/Pap Róbert

Koncepciójuk melletti kitartásra ösztönözte a családot az is, hogy a termést ők maguk értékesítik, s a közvetlen vásárlói visszajelzések is az ő tézisüket erősítették meg.

dinnye

A fóliaalagút biztosítja a koraiságot – fotó: Pap Róbert

– A palántákat szakaszosan, két-háromhetes csúsztatással ültetjük ki, a legkorábbi, áprilisi kiültetés fölé a síkfólia mellett fóliaalagút is kerül. Szezonban az egész ültetvényt csepegtető rendszerrel öntözzük és azon keresztül látjuk el tápanyaggal is – magyarázta a férfi. – Nem az összes sor kap alagútfedést, csak egy része annak érdekében, hogy meg tudjunk jelenni termékeinkkel a primőrpiacon is. Természetesen, egy idő után levesszük a fóliaalagutat, hiszen a növény fejlődik, nő és már nem fér el alatta. Ezt követően azonban megérkezett hozzánk is a jégeső és komoly kárunk keletkezett. Hogy megmentsük az állományt, lombtrágyáztunk, különféle, az ilyen esetekben szükséges agrotechnikai beavatkozásokat végeztünk. Amelyik növény kiheverte az attakot, az jó minőségű termést hozott. Július eleje óta vagyunk kint a piacon.



Pap Róbert arról is beszélt: görögdinnyéből termeltek már sötétzöld és csíkos színváltozatot is, de vásárlóik egyértelműen utóbbit választották, ezért inkább ezt vetik.

Beszéltünk a termelővel az árakról és az áruházláncok árletörő akcióiról is.

– Ilyenek minden évben vannak, szinte már menetrendszerűen – szögezte le Róbert. – Nyilván, termelőként nem örülünk neki, de azt kell, hogy mondjam, szerencsére, minket nem érintenek a multik piacszerző akciói. Hála Istennek, nem kényszerülünk rá arra, hogy olcsóbban, az áruházláncokéhoz közeli árakon értékesítsük a termést, mert más minőséget képviselnek a dinnyéink és kialakult vevőkörünk van.