Brazsil Dávid, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára szerint míg tavaly a szárazság okozott nagy kihívást, addig idén más miatt aggódhatnak a borászok.

„Érdekes évjáraton vagyunk túl, mivel nagyon hűvös volt a tavasz, a májust esős időszakok jellemezték, ami vontatottabb hajtásnövekedést okozott a különböző borvidékeken és Medárdot követően a párás légkör kedvezett a gombás betegségeknek, ami miatt több borvidéken terméskieséssel lehet számolni" – osztotta meg az Index érdeklődésére a HNT főtitkára. A szakember szerint október második felére a szüret dandárja lezajlik, az évjárat hasonló lesz a 2014-eshez, de a szőlő minőségét alapvetően meghatározza majd a nyár végi, ősz eleji időjárás.

A gazdasági vonatkozások közt említésre méltó a hulladékgazdálkodáshoz köthető EPR-rendszer, a kiterjesztett gyártói felelősség bevezetése, ami jelentős többletköltséget okozott volna a borászok számára. Az EPR-díjat az üvegpalackok után kellett volna megfizetni végső soron a termelőknek, illetve áttételesen a vásárlóknak, ami nem mellesleg komoly dráguláshoz vezetett volna a borpiacon. Az elmúlt években azonban a borászok nem emelték az árakat, miközben az inputanyagok árai jelentősen nőttek. Az EPR-díj áthárításával azonban a saját termelői terheiket lefedő áremelést megint nem tudtak volna érvényesíteni.


A normál díj megfizetése alól ezért a borászatok mentességet kaptak, számítások szerint az első EPR-díjtétel már kétszeresével vette volna vissza az egyébként üvegpalackhiánnyal küzdő szektor jövedelemtermelő képességét. A kormánydöntés alapján a régi termékdíjjal azonos mértékűre csökken a borosüvegek után a kiterjesztett gyártói felelősség keretében fizetendő összeg.

"Rövid távon jellemző sok kis és közepes pincészet elvérzett volna, középtávon a bor kiszerelése eltolódott volna a hagyományos, minőséget kifejező és teljes mértékben újrahasznosítható üvegpalackból egy PET-palackos kiszerelés irányába, amely rontotta volna a magyar bor megítélését, és általános alkoholtermékké degradálta volna. Hosszú távon pedig elmaradtak volna azok a beruházások, amelyek elengedhetetlenek az ágazat versenyképességének elősegítéséhez." – fogalmazott az EPR-díjakkal kapcsolatosan Brazsil Dávid.

Azt is elmondta: a francia rendszerhez hasonlóan egy átalányrendszer bevezetése körvonalazódik, amelynek bevallása egyszerűsített formában történik majd termékkategóriának megfelelően negyedévente. A 2010-ben bevezetett poháralátét-bevallás analógiájára tehát jön a "boralátét-bevallás". A borászok idegeit borzolja mostanában az is, hogy a közeljövőben aggódniuk kell a DRS-szabályozás mellett az EU borászati termékeinek címkézési szabályai miatt. 2023. december 8-tól ugyanis az EU-ban első alkoholos termékként a borra jelölési szabály lép majd életbe, amely értelmében mind a kalóriatartalmat, mind az összetevőket és az adalékanyagokat jelölni kell.