A WPTC június 12-i prognózisa szerint idén 42,6 millió tonna körül, a 2022-esnél 12%-kal magasabb szinten alakul a globális termelés volumene – írja a fruitveb.hu
Globálisan 42,59 millió tonna paradicsom feldolgozására kerülhet sor az idén
A WPTC (World Processing Tomato Council) június 21-én kiadott hivatalos prognózisa szerint globálisan 42,59 millió tonna paradicsom feldolgozására kerül sor az idén, ami 12%-kal haladja meg a 2022-es 38 millió tonnás mennyiséget. A déli féltekén már véget ért a betakarítás, az északi félteke egyes országaiban pedig az utolsó fázisa zajlik az állományok telepítésének.
Az idei termés a becslés szerint jóval nagyobb a tavalyinál, viszont vannak olyan aggodalmak, amelyek szerint a csapadékos tavasz miatt megcsúszó telepítések miatt későbbre tolódó betakarítás, illetve a csapadékos környezetben elterjedt kórokozók miatt nem biztos, hogy sikerül elérni a prognózisban szereplő 42,59 millió tonnát – írja a fruitveb.hu
A déli féltekén már véget ért a paradicsom betakarítása – fotó: pixabay.com
Magyarország: 100 ezer tonna körüli termés valószínű
A korábban kiadott előrejelzésekhez képest nem történt változás, a WPTC a 2022-es 80 ezer tonna körüli termést követően az idei szezonra 100 ezer tonna körüli termést valószínűsít. Az időjárás megfelelő, az állományok telepítése az esők miatt csak kisebb csúszásokat szenvedett, általában nincs komoly késés. A teljes termőterület 1350 hektár, az állományok jól fejlődnek.
Egyiptom: megkezdődött a betakarítás
A nyári termés betakarítása június közepén megkezdődött, a tavalyinál (12500 hektár) jelentősen nagyobb termőterületről (15000 hektár). Emiatt a WPTC 600 ezer tonnára módosította korábban kiadott 500 ezer tonnás becslését.
Franciaország: esőzések hátráltatták a telepítést
A jó időjárási körülmények miatt az ország délnyugati részén már befejeződött a telepítés. A délkeleti termesztőkörzetben azonban a tavasz kezdetén esőzések hátráltatták a munkálatokat, május legvégén pedig két hetes viharos időszak okozott gondokat. A nedves körülmények lokálisan, több körzetben kedveznek a Phytophthora terjedésének. A 2240 hektáros termőterületről a WPTC a tavalyinál (142 ezer tonna) nagyobb, 160 ezer tonna körüli termést valószínűsít – írja a fruitveb.hu
Görögország: 440 ezer tonnás termést prognosztizálnak
A tavasz vége teljesen szokatlan módon heves esőzésekkel köszöntött be a görögöknél, ami közvetlen károkat nem okozott, de némileg késleltette az állományok fejlődését, és az Alternaria, valamint a Phytophthora ellen is védekezni kellett. A WPTC 440 ezer tonnás termést prognosztizál.
Olaszország: még nincsenek pontos adatok az áradások okozta károkról
Tavasszal az északi területeken az óriási áradások és felhőszakadásszerű esőzések okoztak problémát különösen Emilia-Romagna tartományban (Ravenna, Forli és Cesena környékén). Az időjárás mintegy két héttel késleltette a munkálatokat, és ez még gondot jelenthet a későbbre csúszó betakarításnál is. Június elejére azonban már így is sikerült a tervezett állományok 95%-át telepíteni, de egyelőre nincsenek pontos adatok az áradások okozta károkról. Valószínű, hogy ezek a kedvezőtlen körülmények negatív hatással lesznek a hozamokra, így a WPTC Észak-Olaszországra kiadott előrejelzése csak 2,75 millió tonnával számol. A termelők és a feldolgozók végül 151 euró/tonna felvásárlási árban tudtak megegyezni az integrált paradicsomnál és 181 euró/tonna árban az organikus paradicsom esetében.
A déli országrészben is hasonló a helyzet: itt a relatíve hűvös időjárás tolta két héttel későbbre a telepítést, június elején még csak 85-90%-ban fejeződtek be ezen munkálatok, azaz szintén gond lehet majd a betakarítással, mint északon. A termelők és a feldolgozók, árvitába keveredtek, mivel a termelők a hosszúkás paradicsomfajtáknál 10 euróval többet szeretnének kialkudni a gömbparadicsomokhoz képest, de a feldolgozók csak 5 euróval adnának többet tonnánként, mivel véleményük szerint sem a hozamokban, sem a termelési költségekben nincs lényeges különbség.
A fenti körülmények fényében a WPTC 5,6 millió tonnás termést jósol, ami így is több a tavalyi 5,47 millió tonnás betakarított mennyiségnél, de a késések miatt a szeptemberi időjárás meghatározóbb lesz, mint bármikor – írja a fruitveb.hu
Olaszországban tavasszal az északi területeken az óriási áradások és felhőszakadásszerű esőzések okoztak problémát különösen Emilia-Romagna tartományban – fotó: pixabay.com
Oroszország: 8500 hektáron terem a paradicsom
A hagyományos nagy termelő körzetekben (Nalcsik, Asztrahán, Volgográd régiók) a korábban becsült 8000 hektáros termőterület helyett 8500 hektár telepítésére került sor, ezért a WPTC a 650 ezer tonnás előrejelzését 670 ezer tonnára módosította. Hiába a jóval nagyobb terület, sok a kérdőjel például a kombájnok, alkatrészek és egyéb berendezések rendelkezésre állását illetően.
Portugália: 1,5 millió tonnás termés várható
Kedvező időjárás segíti a termelést: meleg van, de nincs forróság, a könnyű esők pedig nem befolyásolták érdemben a június első hetében befejeződő telepítést. Az állományok kondíciója megfelelő, és egy ideig úgy nézett ki, hogy a betakarítás egy héttel korábban, már július közepe környékén megkezdődhet. Június elején azonban egy hosszabb hűvös időszak köszöntött be, így várhatóan mégis július utolsó hetében kezdődik majd meg a várhatóan 1,5 millió tonnás termés betakarítása – olvasható a Fruitveb cikkében
Spanyolország: pillanatnyilag kedvező az időjárás
Andalúziában már végeztek a telepítéssel, és Extremadura környékén is az utolsó simításokat végzik a gazdák. Az időjárásra lényegi panasz nincs, bár júniusban viharok várhatók. A WPTC nem változtatott korábbi, 2,6 millió tonnás előrejelzésén.
Törökország: lassú az állományok fejlődése
Bursa környékén a hűvös, csapadékos időjárás miatt a telepítéseknek csak 80%-ával végeztek, bár ilyenkorra már be szoktak fejeződni a munkálatok. A termőterület a tavalyihoz képest nem változott, és az állományok fejlődése lassú, kései betakarításra lehet számítani. A WPTC 2,5 millió tonnás termést prognosztizál.
Tunézia: 33%-os a víztározók feltöltöttsége
Az állományok telepítése már megtörtént, a WPTC 670-690 ezer tonnás termést prognosztizál, ebből várhatóan 500 ezer tonna kerül majd feldolgozásra. A 36 nagy víztározóban jelenleg 760 millió köbméter víz található, ami 33%-os feltöltöttségi állapotnak felel meg.
Irán: a szokásosnál hűvösebb az időjárás
A hatóságok hivatalos becslést még nem adtak ki, de az utolsó hírek szerint a tavalyihoz hasonló, 6-7 millió tonna közötti paradicsomtermés várható, amiből 6-700 ezer tonna sűrítményt állítanak majd elő. Ez egyben azt is jelenti, hogy a WPTC jelenlegi, 1,3 millió tonnás feldolgozóipari prognózisa valószínűleg alulbecslés, de egyelőre nincs pontosabb információ. Az ország déli részén már véget ért a betakarítás, míg az északkeleti és északnyugati körzetekben a telepítés fejeződött be, és a szokásosnál hűvösebb időjárás miatt júliusi betakarítás várható – írja a fruitveb.hu
Ukrajna: óriási a munkaerőhiány
A szokásosnak megfelelő időjárás mellett folyik az állományok telepítése, de óriási a munkaerőhiány. A szezon két héttel hátrébb tart, mint az előző években, és minden bizonnyal a betakarítás kezdete is csúszni fog. Úgy tűnik a Nova Kahovka víztározó gátjának felrobbantása, nem érinti az ipari paradicsom termesztését, a WPTC 600 ezer tonnás termést prognosztizál.
Van, ahol jelentősen csúszik a betakarítás kezdete – fotó: pixabay.com
USA – Kalifornia: javult a vízellátottság
A NASS május 31-i adatai szerint 11,5 millió tonnás termés várható összesen 102.800 hektáros termőterületről. Az utóbbi három évben a NASS ilyenkor kiadott becslése átlagosan 7,8%-kal volt nagyobb a ténylegesen betakarított mennyiségnél. Az államban javult a vízellátottság, így az előző prognózisokban szereplőnél nagyobb területen tudtak állományokat telepíteni a gazdák, viszont valószínűleg itt is a szokásosnál később kezdődik majd a betakarítás.
USA – Kalifornián kívüli területek: a középnyugati államokban extrém szárazság uralkodik
Kalifornián kívül várhatóan 450 ezer tonna paradicsomot dolgoznak fel az idei évben. A középnyugati államokban extrém szárazság uralkodik, itt még csak most végeznek a telepítésekkel, a betakarítás pedig augusztus 12-15. között kezdődhet majd meg.
Kanada: az állományok egy része fagykárt szenvedett
A WPTC becslése szerint Ontario államban 530 ezer tonnára szerződtek a felvásárlók. Az állományok egy része fagykárt szenvedett, több helyen is újratelepítésre volt szükség. Azóta viszont kifejezetten meleg és száraz az idő, így a betakarítás augusztus közepén kezdődhet meg – írja a fruitveb.hu
Kína: kevés lesz az alapanyag
A kiültetett palántákat többször borította hó, és egyes régiókban a levelek is elfagytak, ezért sok helyen volt szükség újratelepítésre. 2023-as kínai ipariparadicsom-termést 7,3 millió tonna körül valószínűsíti a WPTC, nem változtatott a korábbi előrejelzés számain. A feldolgozóüzemek kapacitása visszaállt a korábbi szintre, így a belföldi termés nem lesz képes elegendő alapanyaggal ellátni az üzemeket. Az alapanyagért folytatott verseny idén minden bizonnyal kemény lesz, a WPTC 600-650 jüan/tonna (28100-30500 Ft/tonna) közötti felvásárlási árat valószínűsít.
Japán: 29 ezer tonnás terméssel számolnak
Június elején egy tájfun okozott áradásokat és egyéb károkat Ibaraki prefektúrában, Japán fő termesztőkörzetében. Ennek hatásait nehéz felmérni, de a WPTC egyelőre 29 ezer tonnás terméssel számol.
Kínában az alapanyagért folytatott verseny idén minden bizonnyal erős lesz – fotó: pixabay.com
Algéria: betegségek okoztak terméskiesést
Az idei szezonban 2,5-2,7 millió tonna közötti országos paradicsomtermés valószínűsíthető, amelynek 50-60%-a kerülhet feldolgozásra, így a WPTC 1,35 millió tonnás termést valószínűsít. Májusban áradások károsítottak több területet az ország keleti régiójában, ami elsősorban a betegségek terjedése miatt okozhat terméskiesést. A WPTC azonban így is kitart korábbi becslése mellett, mivel a termőterület a tavalyihoz képest bővült, illetve az előző évinél magasabb hozamok várhatók.
Brazília: a betakarítás egyes régiókban már június 12-én megkezdődött
A februárban és márciusban telepített állományok komoly mennyiségű csapadékot kaptak, de gyakorlatilag teljesen helyreálltak, komoly károk sehol sem keletkeztek. Goias tartományban a betakarítás egyes régiókban már június 12-én megkezdődött, más helyeken pedig júliusban kezdődnek a munkálatok. São Paulo és Minas Gerais tartományokban ez július 10-étől várható, az előrejelzések szerint 2 millió tonna körüli termés prognosztizálható.
A déli félteke országai
Argentína: terméskiesést okozott az időjárás
A rossz időjárási körülmények miatt az előzetesen várt 670 ezer tonnához képest csak 587 ezer tonnás termést sikerült betakarítani. Ebből 258 ezer tonnát Mendoza régióban, 219 ezret San Juan tartományban, 66 ezer tonnát északkeleten, 39 ezret Rioja, 5200 tonnát pedig Rio Negro körzetében. A legnagyobb terméskiesést San Juan környékén szenvedték el a termelők, itt két nagy jégeső is pusztított, novemberben kései, februárban pedig korai fagy lepte meg az állományokat, így a 100 tonna/ha-os hozamok átlagosan 80 t/ha-ra estek vissza. Korai prognózisok szerint a 2024-es termést már csak 7800 hektárról fogják betakarítani az idei 8200 hektáros terület helyett.
Ausztrália: 250 ezer tonna helyett csak 110 ezer tonna termett
Rendkívül rosszul alakult a szezon korai része: a folyamatos esőzések minden termesztő régiót érintettek, októberben áradások borotváltak le telepített állományokat, az idény további szakasza pedig túl hideg volt a növények számára, ráadásul az erős szél és az esőzések is jelentős problémákat okoztak. Az idény elején még 250 ezer tonnás termést vártak, ám végül a június 3-ával befejeződő szezon mindössze 110 ezer tonnás termést hozott.
Az időjárási körülmények miatt számos országban esett vissza a termésmennyiség – fotó: pixabay.com
Chile: aszály fenyeget
A decemberi hőhullámok miatt az 1,3 millió tonnás becslést végül 1,15 millió tonnára csökkentette a WPTC. További gond, hogy aszály fenyeget, és ha az El Niño nem érkezik meg hamarosan, a szárazság a jövő évi állományok telepítését is veszélyeztetheti.
Peru: jó ütemben haladt a betakarítás
A márciusban véget érő betakarítás jól ütemben haladt, és kifejezetten jó, 150 ezer tonna körüli termést sikerült betakarítani a 2022-es 125 ezer tonnás mennyiséget követően.
Dél-afrikai Köztársaság: a termés 65%-át már feldolgozták
A 2630 hektáros termőterületről származó termés 65%-a már feldolgozásra került. Semmilyen extrém időjárási esemény, sem pedig vízhiány nem hátráltatta a munkálatokat, így október végéig várhatóan összesen 161 ezer tonna feldolgozására kerül majd sor – írja a fruitveb.hu a beszámolójában.