A dél-koreai Yonsei Egyetem kutatói a rizs tápértékének növelése céljából hús- és zsírsejteket vittek be a rizsszemekbe – írja a weather.com.

A dúsításhoz a rizsszemeket halzselatinnal vonták be és tehenekből nyert izom- és zsír-őssejtekkel keverték össze.

A 9-11 napos „erjesztés" után a hús és a zsír a rizsnek különleges, rózsaszín árnyalatot kölcsönöz, teljesen átitatva azt.

Ezt a rizsmasszát hibridrizsnek nevezik, amelynek fehérjetartalma a normál rizsénél 8 százalékkal magasabb és az íze kelleme, a szusi hal és a marhahús keverékéhez hasonlít.

A kutatók szerint a hibridrizs a jövőben "élelmiszerhiány idején, katonai adagként vagy akár űrélelmiszerként" hasznosítható.


Az előállítók szerint később az élő szarvasmarha teljesen kikapcsolható ebből a folyamatból, mivel a marhasejtek hozzáadása laborhússal is megoldható.

A kutatók eredeti célja egyébként az volt, hogy alacsony költséggel és környezetbarát módon olyan fehérjeforrást állítsanak elő, amely növényi és állati fehérjét egyaránt tartalmaz, szénlábnyoma viszont alacsony. Az ilyen átalakítás előnye továbbá, hogy a hibridrizs, becslések szerint, 100 gramm fehérjére vetítve mintegy 6,27 kg CO2-t bocsát ki, miközben ugyanez a mutató a marhahús termelés esetében azonos mennyiségű fehérjéhez 49,89 kg. Az új termék fogyasztói ára pedig a marhahúsénak kevesebb mint egynegyede lehet.

Indexkép: Shutterstock