A ragadós száj- és körömfájás megjelenésének megakadályozása érdekében Szerbia fertőtlenítő pontokat állított fel a Röszke-Horgos határátkelőn a teher- és személygépjárművek számára – közölte a szerbiai mezőgazdasági minisztérium.

A közlemény szerint a minisztérium fokozott biobiztonsági intézkedéseket vezetett be a Magyarországon és Szlovákiában kialakult kedvezőtlen járványügyi helyzet és a betegség magas behurcolási kockázata miatt.

"Minden Magyarországról Szerbiába belépő járművet fertőtlenítő akadályokhoz irányítanak a szükséges fertőtlenítési intézkedések végrehajtása érdekében. Emellett az említett határátkelőhelyen különleges ellenőrző pontokat készítettek elő a közlekedési eszközök alaposabb fertőtlenítésére" – olvasható a közleményben. A mezőgazdasági tárca kifejtette, hogy a fertőtlenítési pontokon kézi vagy gépi eszközökkel fújják le a gépjárműveket a minél alaposabb fertőtlenítés érdekében.

A minisztérium azt is megjegyezte, hogy azokból az országokból, ahol megbetegedést állapítottak meg, vagy korlátozó intézkedéseket vezettek be, szigorúan tilos szarvasmarha, sertés, juh és kecske, valamint állati eredetű termékek behozatala, beleértve az utazók által fogyasztásra szánt élelmiszereket is, ha azok állati eredetű terméket tartalmaznak.

Szerbiában eddig nem jelent meg a ragadós száj- és körömfájás.

Arról, hogy fogyasztható-e a fertőzött állatokból származó hús vagy tej Nagy István, magyar agrárminiszter beszélt, erről készült cikkünket itt találod.


Több mint 50 év után március elején jelent meg Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás betegség. Hazánkban eddig négy szarvasmarhaállományban igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma, de a betegség több telepen Szlovákiában is feltűnt.

A ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét, bivalyt, vadon élő kérődzőket) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. Állatfajonként a tünetekről itt írtunk részletesebben, az elrendelt intézkedésekről pedig itt.

A "Mit tehetsz pánik helyett?" állathigiénia Agroinform webináriumon szakértők osztanak meg hiteles információkat a ragadós száj- és körömfájás betegségről és annak megelőzéséről, a járvány elleni védekezés lehetőségeiről. Jelentkezz most az online konferenciánkra! A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Indexkép: Shutterstock