A meleg, párás idő, ami minden gombabetegségnek kedvez! – írja a nak.hu a legfrissebb szőlővédelmi előrejelzésében.

Éjjel 10-12 °C, nappal 25-28 °C meleg van. Eső, záporok, zivatarok csaknem mindenütt előfordultak, szerencsés esetben jég nélkül érkezett csapadék. Egyszerre rövid időn belül nagyobb mennyiség is esik. Rendkívül magas a páratartalom. Napi 30 °C körüli maximumok várhatóak, majd némi lehűlés következik. Csapadékra jövő héten ismét számíthatunk!

szőlő

Erős szélben vagy esőben nem ajánlott permetezni, de amint lehet, kezeljük az ültetvényt – fotó: pixabay.com

Fenológia és szőlészeti munkák

Általában fürtmegnyúlás időszaka jellemző, a virágzás várhatóan 10 nap múlva esedékes. Néhol a korai fajtáknál egy-egy virág már kinyílt, de tömegesnek még nem nevezhető.

Érzékeny stádium mind a növény, mind a gombabetegségek szempontjából! – írja a nak.hu

A törzstisztítás-hajtásválogatás zajlik. Rendkívül fontos a sorközök művelése, kaszálása, hiszen jelentősen befolyásolja a helyi mikroklímát, és hatással van a gombabetegségek terjedésére is. A nagy zöldtömeg nehezebben szárad fel, folyamatosan kedvező, párás környezetet biztosít.

szőlő

Rendkívül magas a páratartalom – fotó: pixabay.com

Gombabetegségek – csaknem minden előfordul

A peronoszpóra primer fertőzése május elején csaknem mindenütt bekövetkezhetett. A hideg idő miatt elhúzódik az inkubációs idő, de a felmelegedéssel ez az idő rohamosan csökken. Mára olyan területeken is megjelent az elsődleges tünet, ahol az elmúlt években nem volt jellemző. Szekszárd, Villány, Mátra, Eger térségében sokak szerint rég nem látott járvány van kialakulóban. Vannak tőkék, ahol minden levélen megjelent az olajfolt, másutt keresni kell ugyan őket, de jelen vannak és sporulálnak.

Vannak olyan területek is, ahol ugyan adottak voltak a feltételek, mégsem tapasztalható tünet – egyelőre. Ennek oka valószínűleg egyedi és helyspecifikus. Néhány órás levélnedvesség-különbség is okozhatja, hogy egyes részeken megjelentek az olajfoltok, másutt nem. Az időjárás rendkívül kedvező a terjedésre, és az előrejelzések szerint épp virágzás idejére akár járvány is kialakulhat.

Javasolt hatóanyagok:

  • ditianon + kálium-foszfonát
  • dimetomorf + ametoktradin

A lisztharmat esetében már a konídiumok okozta másodlagos fertőzések jellemzőek. Emellett, ahol tavaly jelentősen felszaporodott szüret után lombon is a gomba, a zászlóshajtások is előbújtak-, innen tömegével képződnek konídiumok és fertőzhetik be a teljes területet.

Javasolt hatóanyagok:

  • fluxapiroxad
  • mefentriflukonazol

A botritisz ugyan még kevesebb gondot okoz, de virágzás végén, a pártasapkák lehullásával olyan felület képződik számukra, ahol meg tudnak telepedni – írja a nak.hu


Kártevők

A kártevők közül a tarka szőlőmoly rajzásdinamikája sok esetben nem fellelhető, alacsony egyedszámban, vagy egyáltalán nem fognak a csapdák, viszont a szőlő levélatka, valamint gubacsatka szokatlanul nagy egyedszámban van jelen egyes területeken.

Ott, ahol már jelentős lombfelület károsodik, vagy akár a virágzatot is támadják, feltétlen megfelelő rovarölő szerhez kell folyamodni! Van, ahol levélatkára gyanakodnak, de a permetezés ellenére sem javul a helyzet. Itt érdemes megnézetni a leveleket, lehetséges, hogy nem is az atka szívogatja őket, hanem a szőlőtripsz károsít. Ennek megfelelően válasszunk rovarölő készítményt!

szőlő

A meleg, párás idő minden gombabetegségnek kedvez! – fotó: pixabay.com

Mire kell figyelni a permetezések során?

Van, aki az első kezelésnél tart, de a többség a második permetezést végzi épp.

Fontos:

  • a permetezést is integrált személettel végezzük
  • tegyünk meg mindent a páratartalom csökkentése érdekében! (szellős lombfal, tiszta soralj, kaszált/művelt sorköz)
  • rövidítsük a permetezési fordulókat. Ha már tünetet tapasztalunk, az legyen 7-9 nap, ha még nem, akkor 10-12 nap. Ennél több semmiképp sem!
  • a megfelelő készítményt válasszuk mindig az adott helyzethez igazodva
  • a kijuttatás legyen pontos! Ellenőrizzük a szórásképet.
  • gyakran várunk a jobb időjárási körülményekre, de most ne hezitáljunk! Nyilván erős szélben vagy esőben nem ajánlott permetezni, de amint lehet, kezeljük az ültetvényt!
  • borús időben megoldás lehet, ha minden 2. sort kezelünk és visszatérünk a kezeletlen részekre amennyiben nem ered el az eső
  • csapadék után mindig ismételjük meg a kezelést, figyelembe véve a készítmények felszívódási idejét
  • ha szükséges alkalmazzunk kombinációkat
– tanácsolja a nak.hu szakértője.