"A jövő szerdáig az ország minden tájára apró esőket ígérnek a meteorológusok. Javaslom, hogy az OMSZ előrejelzésében válasszák ki az Önökhöz legközelebbi várost (Budapest, Győr, Debrecen, Pécs, Miskolc, Szeged) és kattintsanak rá. Az alföldi szántóföldeknek ez a csapadék még mindig kevés lesz, de arra ott is elegendő lesz, hogy a párássá váló kertekben újra és újra fertőzni tudjanak a kórokozó gombák" – írja Zsigó György növényorvos idei 15. felhívásában.

szőlő

Lisztharmatos szőlőfürt sérves bogyókkal – fotó: Zsigó György/NMNK

"Továbbra is a gombákra kell a leginkább figyelni. A lisztharmatos fürtben a sérves bogyókat ma fényképeztem. Nem védekeztek az idén és már szüretelni sem fognak. Mégis permetezést javaslok, már csak a jövő évi termés miatt is.

Ijesztően néznek ki a 2017.09.02-én fotózott fitoftórás paradicsomok is. Egy fajta-összehasonlító kísérlet végén jártam a telepen. A fitoftóra ellenállóságot tesztelték. Sajnos egyik fajta sem bírta ki a gomba támadását, mindegyik hasonlóan nézett ki.

Ki lehet jelenteni, hogy a kertjeinkben lévő szőlőfajták többségét folyamatosan permetezni kell a lisztharmat (9. felhívás) és az időjárás függvényében a peronoszpóra és a szürkepenész, (13. felhívás) ellen, a paradicsom és krumplibokrainkat pedig a fitoftórás betegség ellen (paradicsomvész és burgonyavész, 14. felhívás). A bogyósok (2. felhívás) és a csonthéjasok levélbetegségeiről (12. felhívás), az almatermésűek varasodásáról (7. felhívás) és a fán lévő gyümölcsök moníliás betegségéről sem feledkezhetünk el.

A leghatásosabban még mindig a kémiai alapú növényvédő szerekkel óvhatjuk meg a termést, de a biológiai készítményekkel, az egyszerű anyagokkal védekezve is szép lehet a szüretünk" – olvasható a cikkben.

 fitoftórás paradicsomok

Fitoftórás paradicsomok – fotó: Zsigó György/NMNK


"A gombáknak kedvező időjárás a levéltetveket is szaporodásra, terjedésre késztette. Még mindig erős fertőzést láthatunk a fákon, bokrokon (6. felhívás). A többi rovart és az atkákat sem hátráltatta az időjárásunk. Átlagos mértékben „hozzák a formájukat”.

A gyümölcsmolyok rajzását követhetik a hálózatunk csapdáival és persze legpontosabban a kertjükben felszerelt csapdákkal (10. felhívás). A védekezésre engedélyezett rovarölőkről és atkaölőkről a 13. felhívásban írtam a tarka szőlőmoly kapcsán. Az esőtől, párától nedves felületeken könnyedén csúsznak és nem száradnak ki a csigák, sok van belőlük (11. felhívás)" – írja Zsigó György.

poloska

Párzó káposztapoloskák – fotó: Zsigó György/NMNK

"A párzó káposztapoloskákat vasárnap fotóztam. A szívogatásnál, a nyáluktól torzult el a leveles kel levele. Valószínűleg a fénykép bal felső sarkában pihenő „kerti” bolha is résztvett a károsításban.

A káposztafélékre engedélyezett rovarölők közül III. kategóriás a Decis, a Deltam, a Kaiso Garden, a Karate 5 CS, Laser Duplo, a Mospilan 20 SG, stb. Tapadásfokozót is adagoljanak a permetlébe, a káposzták viaszos levele miatt"

burgonyabogár

Burgonyabogár: együtt él a tojás, a lárva és az imágó – fotó: Zsigó György/NMNK

"A csíkos burgonyabogár is megérkezett. A bogár két nemzedéke egybeolvad, együtt él a tojás, a lárva és az imágó. Ezért nem tudjuk egyetlen permetezéssel megállítani a kártételét. Ráadásul gyorsan megszokják a rovarölő szereket. Jelenleg a következő III.kategóriások engedélyezettek: Coragen 20 SC, Sanium System és két „bioszer” a Laser Duplo és a NeemAzal T/S, stb. Ha csak néhány bokor van a kertünkben, akkor kézzel is összeszedhetjük az imágókat és a lárvákat, eldörzsölhetjük a levél fonákján csoportosuló tojásokat.

Az állat biológiájából következik, hogy a vetésváltás (az áttelelők miatt) és a gyommentesítés (táplálék megszüntetése) is fontosak a kolorádóbogár elleni küzdelemben. Ne hagyjuk ki ezeket a lehetőségeket se!" – tanácsolja a szakember.