A törpeberkenye (arónia) bogyó betakarítását Bajorország német tartományban, ebben az évben – 174 hektárnyi területről 506 tonnát – a szokásosnál két héttel korábban, azaz már augusztus végén befejezték a rendkívüli szárazság miatt – olvashatjuk a faz.net hírportálon.
A bogyók az idén mazsolává aszalódtak
Ezt a növényt a német tartományok közül csak Brandenburgban és Szászországban termesztik a bajorországinál nagyobb területen. Ebben az évben a betakarítást nagyon megnehezítette az a tény, hogy a bogyók mazsolává aszalódtak, és így a szedőgép csak nagyon nehezen tudta azokat megfogni.
A törpeberkenye (Aronia melanocarpa) egy Észak-Amerikából származó, igénytelen cserje, Európában kevéssé ismert és kevéssé hasznosított fekete bogyói édeskés ízűek, és magas arányban tartalmaznak vitaminokat és ásványi anyagokat, valamint antioxidáns vegyületeket.
A növény könnyen termeszthető, nagyon igénytelen, és kevés ápolást igényel, más gyümölcsöknél kevésbé érzékeny a sérülésekre, a fagyásra és a napégésre.
A bogyókat elsősorban gyümölcslevek italok és likőrök készítésére használják, de értékes segítséget nyújt a rákos-, illetve szív- és érrendszeri megbetegedések (kiegészítő) kezelésében is.
A törpeberkenye (Aronia melanocarpa) egy Észak-Amerikából származó, igénytelen cserje, fekete bogyói édeskés ízűek – fotó: canva.com
A bajor gyümölcstermesztők körében a népszerűsége meghaladja az egresét, sőt a málnáét is
A törpeberkenye a szocialista időkben az NDK és több más kelet-európai ország felkapott gyümölcse volt, népszerűsége később átragadt a nyugatnémet tartományokra is. Bajorországba a hetvenes években Willi Nagler, ismert gyümölcskertész vezette be, aki a bogyóit „vitaminbombának", ivólevét pedig „az évszázad üdítő italának" nevezte. A bajor gyümölcstermesztők körében népszerűsége meghaladja az egresét, sőt a málnáét is.