Ez független attól, hogy egy-egy fajtából milyen termés várható az adott évben. A folyamat már csaknem másfél évtizede változatlan, ezért kizárólag csak fejlesztéssel és a piaci kényszer kiiktatásával célszerű tovább gondolkodni, azaz előre menekülni. Ha nem így lesz, akkor maradnak a 180-280 forintos felvásárlási árak.

cseresznye

Olcsóbbak lettek az idénygyümölcsök – fotó: pixabay.com

Nehéz magasabb árakat kiharcolni

A gyümölcsökből sok minden készíthető: lekvár, szörp, ivólé, pálinka. A frissen szedettekre  igényt tartanak a felhasználók és ezt a felvásárlók is nagyon jól tudják, ezért az ártárgyalások eléggé egyoldalúak, a termelőnek sok mozgástere nincs, különben ott marad a nyakán a gyümölcs. Az almatermesztők az eltarthatóság miatt kedvezőbb helyzetben vannak, viszont a csonthéjas gyümölcs értékesítését aznap, vagy másnap meg kell oldani. Emiatt nehéz magas árakat kiharcolni. De vannak, akik ennek ellenére is fantáziát és kitörési lehetőséget látnak a csonthéjas gyümölcsök termesztésében – írja a novenyvedoszer.hu

Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja szerint ebben a kényszerhelyzetben nincs más megoldás, mint a feldolgozó kapacitás irányába történő elmozdulás.

"Az úgynevezett elsődleges feldolgozással – velő, gyümölcslé – akár egy hónapig is eltartható az alapanyag, ezért nem kell kényszerből értékesíteni, hanem ráér akár egy hónap múlva is felkeresni vele a felvásárlót. Valóban nehezebb helyzetben vannak a csonthéjas gyümölccsel foglalkozók, mert nem tarthatók el a termékeik és egyáltalán nem vonzók a felkínált 200 forint körüli meggy felvásárlási árak. Pedig egy ültetvénynek komoly beruházási, fenntartási és művelési igénye van, ezért az ilyen összeggel nehezen tervezhető a jövő" – fogalmazott a szakember.


szilva

Hamarosan indul a szilva szüretelése is – fotó: pixabay.com

A korszerűtlen ültetvényeket modern telepítésekkel váltják fel

A holding területén nemrég fejeződött be a cseresznye, a meggy és kajszibarack szürete és nemsokára kezdődik a szilva szedése. Idén mintegy 250 tonna gyümölcsöt takarítottak be, amelynek nagy részét cefre formájában értékesítik.

Az elmúlt években 70 hektáron telepítettek olyan korszerű gyümölcsfákat, amelyek már termőre fordultak és szép árualapot produkáltak. A pálinkafőző kapacitásnak és a cefretárolónak köszönhetően a gyümölcsöt ebben a formában értékesítik tovább.

Zimmermann István elmondta: ez sem mindig olyan egyszerű feladat, viszont nem alakul ki az a kényszerhelyzet, hogy már másnap el kelljen adni a gyümölcsöt.

A holdingban továbbra is kétféle ültetvényen gazdálkodnak: még mindig túlsúlyban vannak az idősebb, ezáltal nem korszerű ültetvények, amelyeket folyamatosan váltanak fel a modern, öntözhető telepítések. Ennek köszönhetően ültettek 27 hektáron meggyet, 25 hektáron kajszit és 15 hektáron szilvát. A termés jelentős részét a feldolgozóiparnak és a pálinkafőzőknek értékesítik.

alma

Az almatermelők a gyümölcs tárolhatósága miatt jobb helyzetben vannak – fotó: pixabay.com

Olcsóbbak lettek az idénygyümölcsök

Az idei szezonban örülhetnek a fogyasztók annak, hogy olcsóbbak az idénygyümölcsök a tavalyihoz képest, és a zöldségek nagy része sem drágult a nagybani piacok árai alapján – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet jelentésében. A június közepi kínálatot vizsgálva kiderült, hogy

  • a sárgadinnye kilója fajtától függően átlagosan 400-500 forintba került kilogrammonként, ami a tavalyi azonos időszakhoz képest 26 százalékos csökkenést jelent.
  • a germensdorfi cseresznye 900 forintos kilogrammonkénti ára 10 százalékkal,
  • a meggy 700 forintos kilogrammonkénti ára fajtától függően 17-27 százalékkal,
  • a málna 2150 forintos ára mintegy 15 százalékkal marad el a tavalyitól.
  • a zöldségek közül drágult többek között az uborka, a kapor, a spenót, a gomba, a karfiol, viszont az újburgonya csak fele annyiba került a nagybani piacokon, mint tavaly, kilogrammonként átlagosan 250 forintba.
  • a paradicsom mérettől függően 410-450 forintos kilogrammonkénti ára csaknem 8 százalékkal alacsonyabb, mint 2023 júniusában,
  • a tölteni való paprikát mintegy 30-40 százalékkal olcsóbban kínálják, 1 kilogrammot 415 és 570 forint közötti áron

– olvasható az összesítésben.