Országos szinten közepesnél gyengébb termés várható, a tavalyi aszály hatása a fák kondíciójára és a rügyek differenciálódására is hatással volt – írja a fruitveb.hu
A mennyiség elmaradt a várttól annak ellenére is, hogy a fákon sok volt a szem – fotó: pixabay.com
Romlott az összkép
Lassan a végéhez ér a dió betakarítása. A tapasztalatok szerint a szüret előtti kilátásokhoz képest jelentősen romlott az összkép. Az idei bőséges csapadék ugyan segítette a megfelelő méret kialakulását és a szemek kitelését, de egyúttal nagyobb kórokozónyomást is eredményezett.
Itt mutatkozott meg a tavalyi aszályos év drámai stresszhatása a fák kondíciójára: gyakran előfordult, hogy a gondosan végzett növényvédelem sem volt képes segíteni az ültetvényeken. Emiatt a betakarítás kezdetén még közepesnek-jónak ítélt termés a vártnak csak 60-70%-a lett.
Országosan vegyes képet mutatnak a terméseredmények
Fejér vármegyében a közepesnél is gyengébb termés várható: a legyengült fák képtelenek voltak dacolni a gombás és bakteriális fertőzésekkel szemben, hiába végezték el az ültetvényekben a megszokott védekezéseket. A dió méretével nincs gond, ez némileg segítheti az exportot, főként, hogy a tavasszal az európai piacokra beérkező chilei dió nagy mennyiségben, de relatíve kis méretben került beszerzésre, és még most is megtalálható a piacokon.
A magyar dió akár keresett termék is lehet Európában, hiszen Franciaországban a tavalyi rekordot követően a tavalyinál kisebb termést várnak. Meghatározó lehet az is, hogy miként alakul az egy-két hét múlva kezdődő ukrán és román (gyakran fekete vagy szürke) behozatal, bár az előzetes hírek alapján ezekben az országokban is kisebb lesz az idei termés a tavalyinál, és időben meg is csúszott a betakarítás. Az ezekből az országokból érkező áru javarészt dióbél formájában kerül hazánkba nyomott áron, finoman fogalmazva is nagyon változatos minőségben.
Megfelelő növényvédelmi technológia hiányában a kiskertekben hazánk jelentős részén a dióburok-fúrólégy és a kórokozók miatt lényegesen gyengébb termés várható – ami ugyanúgy igaz Romániára és Ukrajnára is.
Váratlan kártevőként jelentkezett a gabonalégy, amely ugyan kezelhetetlenül nagy gondokat nem okozott, inkább meglepetésszerű kártétele érdemes említésre – fotó: pixabay.com
Rengeteg a fertőzött dió
Somogy vármegyében, a Balaton déli partján is számottevő a tavalyi aszály okozta stresszhatás, ami miatt a betakarítás elején még jónak tűnő terméstől messze elmaradtak a betakarított mennyiségek. A termést nagyon nehéz megbecsülni, mert vannak – akár egy adott ültetvényen belül is – olyan területek, amelyekről kiváló termést szüreteltek.
A mennyiség elmaradt a várttól annak ellenére is, hogy a fákon sok volt a szem, ám sok volt közöttük a rossz, fertőzött dió. Bizonyos fajtáknál nem is nőtt meg kellőképpen a gyümölcs, bár a mérettel, kiteltséggel általában itt sincsenek problémák. Érdekes megfigyelés, hogy a nagyon nagy méretű szemek között (38+) sok a gyenge minőségű baktériumfertőzött dió, ennek oka egyelőre nem tisztázott – írja a fruitveb.hu.
A nyugati országrészből nem is annyira az idei termés mennyiségére, hanem az értékesítési árakra érkezett panasz – fotó: pixabay.com
Vas vármegyében is igen változékony a kép: az öntözött, nagyüzemi ültetvényeken fajtától függően akár kiváló termés is várható (pl. Alsószentiváni kései), de általában a Milotai fajtáknál és a Chandlernél jó-közepes hozamok jellemzők, elsősorban itt is a baktériumos és gombás fertőzések miatt.
A tavalyi, katasztrofális árszínvonalú évet követően érzékelhetően megnőtt a kereslet a dió után – kevés helyről jelentettek hasonló jelenséget a gazdák. A nyugati országrészből nem is annyira az idei termés mennyiségére, hanem az értékesítési árakra érkezett panasz, de a megtérüléssel az ország egyetlen pontján sem elégedettek az idén – olvasható a cikkben.
Békés vármegyében fél termést várnak
Szabolcs-Szatmár vármegyében több nagyüzemben is jó és közepes termés várható, de itt is igaz, hogy a környékbeli szórványgyümölcsösökben és kiskertekben alig lehet találni egészséges szemeket – ahol nem volt a fák tetejét is elérő, megfelelő növényvédelmi technológia, ott gondot okoztak a gombák és a baktériumok, viszont a dióburok-fúrólégy itt nem volt meghatározó tényező. Váratlan kártevőként jelentkezett a gabonalégy, amely ugyan kezelhetetlenül nagy gondokat nem okozott, inkább meglepetésszerű kártétele érdemes említésre. A megyében a dió beltartalmi értéke, minősége jó, a méret kifejezetten nagy, és az őszi szárazabb időszakot követően nem kell küzdeni a túlzott vizesedéssel sem – írja a fruitveb.hu.
Békés vármegyéből kifejezetten rossz hírek érkeztek, körülbelül fél termést várnak, részben a kórokozók nyomása, részben az eleve rossz kötődés miatt, és egyes helyekről némi fagykárt is jelentettek. A tavaszi aszály áthúzódó hatása itt is jelentős, rengeteg a koronákban a belső száraz ág. Bár a méret is sokkal jobb, mint tavaly, legalább 20%-kal kisebb hozamok valószínűsíthetők még a tavalyi rossz termőévhez képest is
A tavalyi aszályos évet követően a kezdeti várakozásokhoz képest csalódást jelent a betakarítási vége felé látható kép – bár végleges eredményekről csak november közepén-végén tudunk majd beszámolni – összegezte az eddigi eredményeket a FruitVeB.