A termesztett növények rovarok által történő beporzása egy nélkülözhetetlen és rendkívül hasznos tevékenység, ezért hálával tartozunk a beporzó rovaroknak, és védjük azokat. Ugyanakkor viszont még a szakértők közül is kevesen gondolnak arra, hogy a beporzás bizonyos veszélyeket is magában rejthet, mivel a nagyszámú növényt – gyakorlatilag válogatás nélkül – folyamatosan látogató rovarok kórokozókat is közvetíthetnek.
Beporzás során a rovarok kórokozókat is közvetíthetnek – Fotó: Pxfuel
Az amerikai Pittsburgh Egyetem kutatói viszont a közelmúltban – a pollenek genetikai anyagainak szekvenálása közben – (tulajdonképpen véletlenül) több száz növényi vírust találtak a beporzók által hordozott pollenekben, amire korábban a tudósok nem figyeltek fel – olvashatjuk a sciencedaily.com portálon.
A beporzókat és velük együtt a kórokozók közvetítését kizárni a növények szaporításából nem lehetséges, mivel az ellentétes ivarú növények nem tudják egymást felkeresni.
Az Egyetemhez tartozó Kenneth P. Dietrich tudományos iskola biológia professzora, Tia-Lynn Ashman ezért arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a lehetőség a fertőzések terjedésének nagyon komoly veszélyét rejti magában, és szükségesnek tartja ennek a veszélynek az átfogó tanulmányozását és a kizárás lehetőségeit szolgáló eszközök feltárását. Ez a növénytermesztő és növényvédő szakemberek sügsősen elvégzendő feladata.
A kutatócsoport eddigi eredményeit a Nature Communications folyóirat ez év január 26-i számában tették közzé.