Az elmúlt évtizedben Olaszországban és Európa-szerte jelentősen megemelkedett a paradicsom vetésterülete, amely jelenleg a legnagyobb mennyiségben termesztett és fogyasztott zöldségnövény földrészünkön, sőt világviszonylatban is – írja a mdpi.com.

Hozzáteszik, hogy a termesztés bővítésére azonban egyre fokozottabb veszélyt jelentenek a különböző baktériumos és vírusos fertőzések, amelyek ellen a növényvédelem nem minden esetben talál hatékony és környezetbarát védekezést.

Ugyanakkor, szicíliai termesztők és kutatók felfedezték, hogy bizonyos régi (részben a termesztésből kivont) fajták természetes védettséget mutatnak több kórokozóval szemben.

Néhány régi (részben a termesztésből kivont) paradicsomfajta védettséget mutat több kórokozóval szemben

Néhány régi (részben a termesztésből kivont) paradicsomfajta védettséget mutat több kórokozóval szemben – Fotó: Shutterstock

A számos országban óriási terméskieséseket okozó paradicsom barna termés-ráncosodás vírus (Tomato Brown Rugose Fruit Virus - ToBRFV) ellen eddig egyetlen országban sem sikerült célzott növényvédő szert kifejleszteni és megfékezése egyelőre csak megelőző agrotechnikai eszközökkel és ellenálló paradicsomfajtákkal lehetséges.


Bizonyos szicíliai paradicsomfajták a ToBRFV ellen is a tolerancia jeleit mutatják. Ezeknek a paradicsomfajták védettséget biztosító génjeinek a nemesítési programokban történő felhasználása és az újabb fajtákba való átültetése, forradalmi jelentőségű lehet.