A jukka, vagy más néven a pálmaliliom, igazán kedvelt szobanövény. Egzotikus kinézete miatt meg is értjük, hogy sok otthonban, irodában kap helyet. Azonban van, amikor nem a különleges kinézet miatt vonzza a tekintetünket, hanem a sárga levelei miatt. Mert a jukkának is vannak nehezebb időszakai, amikor nem az erőssége a jó megjelenés. Szerencsére tehetünk azért, hogy a jukka ismét a legszebb formáját mutassa, sőt, akár virágot is hozzon.

A pálmaliliom nem pálma

Ne hagyjuk, hogy átverjen minket a nevével, a jukka ugyanis nem pálma. Sőt, a spárgafélék családjába tartozik. A jukkák évelő, fásodó törzsű cserjék. Törzsük lehet igazán rövid, de akár több méter magasra is képesek megnőni.

A levélüstököt rozettaszerűen álló, kard alakú, párhuzamos erezetű levelek alkotják. A levelek szélével óvatosan kell bánni, mert fogazottak, és a levélcsúcs is többnyire hegyes tövisben végződik.

A jukka, vagyis a pálmaliliom 3-14 méter magasságúra is képes megnőni az eredeti élőhelyén, a szabadban. A szobanövény változata legfeljebb 1 méter magas lehet.

A jukka legkülönlegesebb része a vastag törzse. A levelei kemények és sötétzöld színűek, és a csupasz törzsből nőnek ki, főleg a törzs tetején. Azonban vannak törzs nélküli jukka változatok is. Ezeknél a szobanövényeknél közvetlenül a földből hajtanak ki a levelek, amely szintén nagyon izgalmas megjelenést kölcsönöz neki.


A jukkának virága és termése is van

A fiatal jukka sajnos még nem virágzik, azonban csodálatos virágokat hoz, miután elérte a 10 éves kort. A szabadban élő jukkák virágai csodaszépek, hiszen akár több száz fehér virágot is képesek hozni egyszerre. A jukka virága hat sziromból áll, alakja pedig egy harangra emlékeztet.

A jukkának termése is van, amely húsos vagy kiszáradt bogyó, és fekete vagy szürke magokat tartalmaz. A legtöbb jukka télálló, különösen a rövid törzsű fajták. A jukkák szaporodása a természetben nem egyszerű, hiszen a jukkamolyok nőstényeinek közreműködésére van szükség a megporzásukhoz.

Erre a gondoskodásra van szüksége a jukkának

A jukka nem támaszt túlságosan nagy igényeket felénk, de van néhány dolog, amit be kell tartani ahhoz, hogy levelei ne sárguljanak és ne hulljanak le idejekorán.

1. A pálmaliliom nagyon kedveli a napfényt, így az otthonunk azon részét válasszuk számára, ahol ezt megkaphatja. Ha nem elég számára a napfény, sárgulni kezdenek a levelei.

2. A jukka a hőmérsékletre nem kifejezetten érzékeny, így tökéletesen megfelel számára a 15-25 Celsius-fok közötti szobahőmérséklet.

3. A jukka télen más gondozást igényel. A teleltetése során jóval kisebb hőmérséklet is elegendő számára, azonban arra ügyeljünk, hogy soha ne menjen 10 Celsius-fok alá a helyiség hőmérséklete, ahol tartjuk. Ősszel és télen jóval kevesebb öntözést igényel.

jukka szobanövény

A kertben és szobanövényként is jó választás lehet a jukka. Fotó: Shutterstock

4. A jukkának különösen nyáron van szüksége gyakori öntözésre. De a jukka nem szereti a pangó vizet. Az öntözéssel ezért minden esetben várjuk meg, amíg a talaj felszíne egy kissé kiszárad, és inkább több részletben öntözzük, minthogy elárasszuk egyszerre nagyobb mennyiségű öntözővízzel.

5. Nyáron a jukkát érdemes permetezni, hogy a megfelelő páratartalmat biztosítani tudjuk számára. Ez azért is fontos, mert így tudjuk megvédeni a jukkát a takácsatkáktól.

6. Tavasztól őszig kéthetente érdemes tápoldatot adni a jukkának. Egyszerűen keverjük a tápoldatot az öntözővízhez. Azonban ősztől tavaszig egyáltalán nem szükséges tápoldatozni. A legjobb számára a zöldnövény-, vagy a  levéldísznövény tápoldatot.

7. A jukkát érdemes időnként átültetni, amikor úgy látjuk, kicsi a régi cserép. Kétévente érdemes ezt megtenni, hogy felfrissüljön a talajának felső rétege. Erre a tavasz a legalkalmasabb. Az általános virágföld teljesen megfelel erre a célra.

8. A jukka sajnos hajlamos a gombásodásra. Ha szürke réteget látunk a levelein, azt töröljük le, és egy ideig ne párásítsuk.

9. A jukka leveleinek fonákján meg tudnak jelenni a pajzstetvek. Ekkor töröljük át a leveleket rovarölőszerbe mártott vattapamaccsal.

Szaporítsd otthon a jukkát

A jukkát szár- vagy hajtásdugványról lehet szaporítani.

Szárdugványról történő szaporítás esetén vágjuk el a jukka szárát 5 cm-es darabokra, majd ezeket mártsuk gyökereztető hormonba. A dugványokat ezután tegyük a homok és a tőzegmoha egyforma mennyiségű keverékébe, és fedjük le fóliával, amelyen hagyjunk pár szellőzőnyílást. A dugványoknak 20-22 Celsius-fokra és enyhe nedvességre van szükségük. Amint megjelennek az első levelek, távolítsuk el a fóliát, és körülbelül 5 hét után ültessük át a növényt.

Amennyiben hajtásdugványról szeretnénk szaporítani, akkor vágjuk le a jukka oldalhajtását, vagy a leveles csúcsát, majd hagyjuk kint száradni 1-2 napig. Ezt a hajtást is a tőzeg és a homok egyenlő arányú keverékébe kell ültetni, és amint megjelennek a gyökerek, át is ültethetjük.

Jukka a kertben

A kerti jukkát telepíthetjük szabadföldbe, de tarthatjuk nagyobb dézsában is. A kerti jukka lassan nő. A lombozata 50-60 centiméter magas, a levelek közepéből 150-160 centiméter magasra nő fel a virágszára. Ezen jelennek meg júliusban vagy augusztusban a fehér színű, lefelé csüngő, liliomszerű virágok.

A jukka a kertben is a napos fekvést kedveli. Mérsékelten kell öntözni és tápoldatozni. Amire azonban oda kell figyelni, hogy távolítsuk el az idős, elhalt alsó leveleket, és ősszel tőből vágjuk ki az elnyílt, elfásodott virágszárat.

Mindenkinek gyönyörű, virágokban gazdag jukkát kívánunk!