Januárban az AGROmashEXPO-n még csak beszéltünk róla, most pedig már a gyakorlatban is megmutathatjuk: a strip-till, azaz sávos művelési technológia működik, és alkalmazkodni tud a hazai időjárási és talajadottságokhoz. Legutóbb egy olyan szántóföldön jártunk, ahol a technológiát nemcsak az időjárás, hanem a mezeipocok-invázió is próbára tette.

Nem hétköznapi kihívásokkal kell megküzdeni

Dr. Borsiczky István, a Tomelilla Agrotechnika Kft. ügyvezetője azon a területen kalauzolt végig bennünket, ahol néhány héttel ezelőtt még térdig érő zöldtrágya díszelgett – majd hirtelen 103 mm csapadék esett a földre. A kihívások azonban ezzel nem értek véget: a mezei pockok is megjelentek, ami sürgető lépéseket tett szükségessé.

A vállalat megoldásként nem a glifozátos gyomirtást választotta, hanem a takarónövény leforgatását. Kverneland importőrökként természetesen egy Kverneland Enduro kultivátort vetettek be, amely sekély, kb. 8 cm-es mélységben dolgozott. Az eszköz nemcsak a zöldtömeg leforgatásában volt hatékony, hanem segített a pocokjáratok megszüntetésében is.

Aktív talajélet és tudatos talajművelés

A bemutatott technológiával minimális bolygatással, jó minőségű magágyat lehet létrehozni. A szántóföldön végzett talajmunkák során láthattuk, hogy a talajélet kifejezetten aktív: egy marék földből több giliszta is előkerült, ami a megfelelő talajállapotot jelzi.

A strip-till művelés során a 8 soros Kverneland Kultistrip kb. 20–21 cm mélységben dolgozott, és a középső zónába komplex műtrágyát is kijuttattak egy 1600 literes ISOBUS rendszerű Kverneland f-drill fronttartályból. A kijuttatás mélysége a művelt réteg alsó kétharmadában, kb. 16–17 cm körül volt, ezzel biztosítva az optimális tápanyagellátást a kukorica számára.

Precíziós technológia szántás nélkül

A területre 8 soros sávművelő gép került, és a sávokat követően közvetlenül el is vetik a kukoricát. A cél az volt, hogy a sorok közötti terület érintetlen maradjon, ezzel is óvva a talaj szerkezetét és az élővilágot. A művelés során elért aprómorzsás szerkezetű magágy alapján nem túlzás azt állítani, hogy ez a terület akár sárgarépa-vetésre is alkalmas lenne. A munkasebesség kb. 10,5 km/h, ami ideális kompromisszumot jelent a hatékonyság és a művelési minőség között. Ennél gyorsabb haladásnál már túlzott porzás és gyengébb munkaminőség jelentkezne.

Kísérleti terület: sávművelés összehasonlítása középmély műveléses technológiával

A bemutatott terület felét Kverneland Kultistripre alapozott strip-till technológiával készítették elő vetésre, másik felén pedig Kverneland DTX középmély lazítóval, majd kompaktorral készítették a talajt vetőgép alá. Ez utóbbi táblarészen nem volt takarónövény, és a lazább szerkezetű talajon pocokkár sem volt észlelhető. A cél egyértelmű: összehasonlítani a kétféle talajművelési mód hatékonyságát ugyanazon növény – jelen esetben kukorica – esetében. A területek közelsége miatt várhatóan reális képet kapunk majd arról, hogy a strip-till technológia és a hagyományos magágykészítés között mekkora különbség mutatkozik majd a vegetáció során.

 Minimális bolygatással, maximális hatékonyság

A bemutatott gyakorlat jól mutatja, hogy az időjárás viszontagságai, valamint a biotikus stresszfaktorok ellenére is van lehetőség hatékonyan, környezetbarát módon dolgozni a földeken. A strip-till technológia elősegíti a talajélet megőrzését, és jelentős szerepe van a költségek és ráfordítások csökkentésében.

További információkat a TOMELILLA Agrotechnika Kft. tevékenységéről az alábbi elérhetőségeken találhatsz:

TOMELILLA Agrotechnika Kft.

7672 Boda, Rákóczi u 2/a.

facebook.com/homelilla.hu

www.tomelilla.hu