Kutatóknak sikerült bebizonyítaniuk, hogy a giliszták nemcsak a talajt javítják, de a bolygónk kőzeteinek kémiai mállása révén a klímát is segítenek rendben tartani – írja az ng.24.hu.

A földi kőzetek kémiai mállása a légköri szén-dioxid lassú kivonása révén hűti a bolygót a Föld hőszabályozó rendszerének részeként, amihez hozzájárul az élővilág is. Most azt vizsgálták, hogy a földigiliszták hogyan járulnak hozzá ehhez a folyamathoz.

A giliszták kulcsszereplők a talaj tápanyagelosztásában, az elpusztult dolgokat (például a lehulló faleveleket, ahogy az alábbi videóban is látható) elfogyasztva azok tápanyagait a talajban széthordják.

A földi mállási folyamatok révén a talajba, majd a tengerekbe jutó ásványi anyagok átalakulnak, végül a tengeri üledékekben eltemetődnek. Ebben a folyamatban a növények és az állatok is részt vesznek. A földigilisztáknak zúzógyomruk van, amelybe apró kőzetszemcséket gyűjtenek össze. Ezek segítségével aprítják emészthető méretűvé a lenyelt táplálékot, és kutatók most azt vizsgálták, hogy a folyamat során maguk a „zúzókövek" aprózódnak-e, ugyanis ha igen, az azt jelenti, hogy a giliszta az ürülékével a felaprított kőzetszemcséket is kibocsátja, és ezzel ezek további mállását felgyorsítja.


A kémiai reakciókat vizsgálva kiderült, hogy azokban a rétegekben, ahol a giliszták éltek, 10-20 ezer év alatt fele akkorává váltak az ásványi szemcsék, miközben a gilisztáktól mentes rétegekben nem változott a szemcseméret. A szemcsék a giliszták emésztőrendszerében a fizikai folyamatok mellett a bélmikrobák segítségével tovább aprózódhatnak. A giliszták ezek segítségével a kémiai mállás 2 százalékáért felelősek a becslések szerint.

A felmelegedés hatására azonban egyre több olyan talajt is meghódítanak a giliszták, ahonnan eddig hiányoztak, így egyre nagyobb területeken érvényesülhet ez a tevékenységük.

giliszta

A giliszták nemcsak a talajt javítják, de a klímát is segítenek rendben tartani – fotó: Pixabay

Akárhol mértek a kutatók, ha volt giliszta, már 100-150 év elteltével is jelentős változást lehetett észlelni a talaj ásványszemcséinek méretében. Ezekkel a folyamatokkal a giliszták ökoszisztéma-mérnökből klímamérnökké léphetnek elő.

Egyes szakemberek szerint azonban lehetséges, hogy a giliszták nem a zúzógyomrukban aprították fel a szemcséket, hanem a talajban készülő járataik, a talaj áttúrása révén szelektálták a kisebb szemcséket, mert talán pont ezeket nyelik le szívesebben, így ezeket is osztják szét az általuk bejárt rétegekben, ezért még további kutatások szükségesek.