A mezőgazdaság rengeteg műanyagot használ fel az élelmiszerek előállításához, melyeket mi magunk vagy az állataink elfogyasztanak – írja az ng.24.huA fóliasátrak, a talajtakaró mulcsok, az öntözéshez használt műanyag csövek, kötözőanyagok, védőhálók mind szennyezőként is megjelennek a talajokban. A Bécsi Egyetem azt vizsgálta, fel lehet-e számolni ezt a típusú mezőgazdálkodást.

A mezőgazdaság tehető felelőssé a kibocsátott üvegházgáz közel harmadáért.

A műanyag mulcs elősegíti a víztakarékos gazdálkodást, de csökkenti a gyomosodást, serkenti a tápanyagfelvételt, és növeli a talaj hőmérsékletét is, azaz sok szempontból előnyösen hat a termelékenységre. Azonban, bár a terméshozam növekszik, és a víz- és vegyszerfelhasználás is jelentős, a műanyag hatalmas környezeti, társadalmi és gazdasági terhet jelent.

fólia

A mezőgazdaság rengeteg műanyagot használ fel – fotó: Pixabay

Ha Kínában nem használnának műanyag mulcsot, 3,9 millió hektárral nagyobb termőterületre lenne szükség a lakosság jelenlegi szintű élelmiszer-ellátásához!

A fentieken túl meg kell említeni a különféle szerek vízoldékony műanyag bevonatait is, melyeket elsősorban a műtrágyákban alkalmaznak a szemcsék oldódásának szabályozásához. A műtrágyákkal való takarékoskodás érdekében a gazdák örömmel fogadták a félig áteresztő műanyag bevonatú szemcséket, melyekkel a lassan oldódó műtrágyákat előállítják. Ezzel lehetővé vált az, hogy fokozatosan kerüljön a talajba a kívánt anyag, a növény élete során állandóan hasznosulni tudjon, és ne mosódjon ki az első esőnél. Továbbá ezzel azt is meg lehet előzni, hogy a kimosódó tápanyagok az élővizeket elszennyezzék.


Nélkülözhető a műanyag a növénytermesztésben?

A mulcsozó fóliák esetében a szezon végére gyakran olyan szakadozott, szennyezett az anyag, ami lehetetlenné teszi az újrahasznosítást, mégis az lenne a legfontosabb lépés, ha ez megoldhatóvá válna, azaz az anyagok káros adalékanyagoktól mentesek, biológiailag lebomlók lennének. Ezenkívül alternatívát jelent, ahol erre mód van, ezeknek a kiváltása természetes anyagokkal, valamint a takarékosabb felhasználásuk.