A Karlsruhei Műszaki Egyetem (KIT) kutatóinak számításai szerint a következő évszázad elejére 588 millió ember élhet majd olyan helyen, ahol a talajvíz túl meleg lesz ahhoz, hogy iható legyen: a hőmérséklete átlagosan 3,5 Celsius-fokkal emelkedhet, azaz a világ számos pontján meghaladhatja a ivóvízzel kapcsolatban meghatározott legmagasabb küszöbértéket.

A felszín alatti vizek létfontosságúak a földi élet szempontjából, és ahogy egyre jobban melegszik a bolygó, hőelnyelőként fognak működni, így egyre melegebbé válnak majd. Ebből kiindulva modellezték a kutatók, hogy mi fog történni a következő 75 évben.

Többféle forgatókönyvet vettek alapul – például hogy mennyi üvegházhatású gáz kerül a légkörbe –, és arra jutottak, hogy még a legpesszimistább esetben is 2,1 Celsius-fokos emelkedéssel lehet kalkulálni, a legrosszabb esetben pedig 3,5 Celsius-fokossal. A legnagyobb emelkedés ott várható, ahol a legnagyobb a légköri felmelegedés, illetve a talajvíz sekélyen található.


Ebben az esetben milliók számára válna ihatatlanná a talajvíz, és csak akkor lenne fogyasztható, ha előtte felforralják. Már most is 30 millió ember él olyan helyen, ahol valamivel magasabb a víz hőmérséklete.

A szakemberek számításai szerint ez a probléma 2100-ra a legjobb esetben 59 millió embert, a legrosszabb esetben viszont akár 588 millió embert is érinteni fog. Ezeket az embereket szomjhalál vagy mérgezés fenyegeti majd.

locsolás

A talajvíz hőmérsékletének emelkedése olyan káros anyagok koncentrációjához vezethet, mint az arzén vagy a mangán – fotó: Shutterstock

A problémát az okozza, hogy a víz hőmérséklete befolyásolja a talajban végbemenő biogeokémiai folyamatokat, amelyek pedig hatással vannak a víz minőségére. Sőt, bizonyos körülmények között a talajvíz hőmérsékletének emelkedése olyan káros anyagok koncentrációjához vezethet, mint az arzén vagy a mangán, ami negatív hatással lehet az emberi egészségre.

De mindez elősegítheti egyes kórokozók növekedését is, és hatást gyakorol az ökoszisztémára, a biológiai sokféleségre, valamint a szén- és tápanyagciklusokra, tehát a talaj egyre kevésbé lesz életképes, a vizet pedig alig lehet majd öntözésre használni.

Forrás: hvg.hu