A házi méhek faodvakat, kaptárakat igénylő több tízezres kolóniáival ellentétben a magányos fajok ujjnyinál vékonyabb járatok védelmére bízzák utódaikat. Ezekbe a nőstény méhek nektárt és virágport, a darazsak megbénított ízeltlábúakat halmoznak fel, erre petéznek, majd a bölcsőket sárdugóval zárják le. A kikelő lárva a táplálék elfogyasztását követően bebábozódik, végül a kikelő kifejlett rovar átrágja magát a sárdugón, és megkezdi néhány hetes felnőtt életét – írják a természetvédők az MTI-nek.

Méhecskehotelek

Ilyen bölcsőkamra biztosítható számukra az erkélyre, ablakpárkányra, virágos balkonládák mellé is kihelyezhető méhecskehotellel. Ez lehet például egy 10-4 milliméter átmérőjű furatokkal lyuggatott tűzifa kugli, de építhető szekrényes méhecskehotel is.

A magányosméh-fajok számos képviselője szőrös, ez a bunda szigeteli is őket, így már a tél végi, kora tavaszi első napsütéses napokon is aktívak tudnak lenni. Ezért a méhecskehoteleket február második felében, március elején érdemes kirakni esőtől védett helyre (eresz alja, ablak- és erkélybeugró, tornác), keleti-déli tájolással, hogy közvetlen napsütés is érje.

A természetvédők szerint a méhecskehotelek, amelyek akár óvodai foglalkozás, iskolai óra, szakkör keretében is elkészíthetőek, márciustól május végéig, június közepéig a legforgalmasabbak. A rovarok jövés-menését akár centiméternyi távolságról is megfigyelhetik az állatbarátok.

A kezdeményezésről további részletek az MME honlapján, a https://www.mme.hu/darazsgarazs-vagy-mehecskehotel linken olvashatók.

Kiemelten fontos hogy ezek a beporzó rovarok akár a nagyvárosokban is megfelelő lakhelyet találjanak maguknak, ugyan ez nem fog több kilónyi mézet eredményezni de ezzel rengeteget tudunk tenni az ökoszisztémáért. A házi-méhek maximum 8-10 méter magasan repülnek a talaj fölött így fontos tudni a hogy az úgynevezett "öko-toronyházak" minikertes teraszokon nem fognak a beporzók megjelenni.

Méhtéglák

Angliában a leleményes építészek, várostervezők is mindent elkövetnek az élhetőbb környezetért, olyannyira, hogy már gondoltak a méhekre, darazsakra is. Valószínűleg lesznek lelkes gyártók és felhasználók is, a legújabb, furatos dekortégla kapcsán.

méhecske hotel

Méhtéglák fontos szerephez juthatnak az biodiverzitás fenntartásában -fotó: dezeen.com

A méhtéglák ugyanakkor méretekkel rendelkeznek mint egy hagyományos tégla, de egy sor keskeny nyílást, illetve furatot tartalmaznak, ahol a magányos méhek fészket tudnak rakni. Cél a biodiverzitás növelése. Mivel a magányos méhek a Nagy-Britanniában élő mintegy 270 méhfajból közel 250-et alkotnak, fontos szerepet játszanak a természetes ökoszisztémában. A méhtéglákat gyártó Green&Blue cég képviselője elmondta, hogy a téglák egy olyan létező fészektípust hoznak létre, amely népszerű a magányos méhek körében, de a modern építkezések precizitása miatt egyre ritkábbá válik, főleg a csupa üveg felületű épületeknél.

mehfeszek

A méhtéglák ideális fészkelőhelyet biztosíthatnak a magányos beporzóknak - fotó: dezeen.com

A cég 2014-ben dobta piacra a méhésztégláját amely el is nyerte a Soil Association innovációs díját. A téglát egy ökológussal együttműködve fejlesztették ki, aki szerint csak akkor hatékony, ha méhbarát növényzet közelében helyezik el, mivel a legtöbb magányos méh csak a fészkelőhelyétől számított 100 méteren belül táplálkozik. Ezért a cég ajánlja hogy ha beépítjük a téglát, akkor ültessünk a közelébe növényzetet is, vagy bizonyosodjunk meg róla hogy van a környéken megfelelő méhlegelő. A kutatások folyamatosak, az Exteri Egyetemmel azt vizsgálják hogyan befolyásolja a méhtégla hatékonyságát, a magasság vagy a tégla színe.

Ezért a Green&Blue elkötelezett híve hogy a modern épületekbe ugyanolyan élőhelynek megfelelő méhtéglát helyezzünk amivel megőrizhetjük a biológiai sokféleséget. Nincsen rózsa tövis nélkül, eltérő vélemények alakultak ki a méhtéglákat illetően, sokan úgy gondolják vonzani fogják az atkákat és elősegítik a betegségek terjedését, illetve páran azt is kifogásolják hogy a téglában lévő lyukak túl sekélyek. A tégla valóban nem fog teljes körű megoldást javasolni, de érdemes vele tovább kísérletezni.

mehtegla

A színek befolyásolhatják a téglák hatékonyságát – fotó: Dezeen

A világ élelmiszer-termelésének egyharmada a méhektől és más beporzóktól függ, mégis Európában minden 10 méhfajból körülbelül egy kihalással fenyeget.

A magányos méhek különösen veszélyeztetettek, részben azért, mert a legtöbb méhbarát kezdeményezés a mézelő méhekre összpontosít.

Az Egyesült Királyság kormánya nemrégiben feloldotta a neonikotinoid hatóanyag tartalmú növényvédő szerek tilalmát, amelyekről köztudott, hogy a káros szervezetek mellett a hasznos élőlényekre is  – mint a méhek – veszély jelent.

Forrás: MTI, dezeen.com