A klímaváltozás miatt az óceánok szinte minden évben egyre melegebbek lesznek. Idén elérték az eddigi legmagasabb felszíni átlaghőmérsékletet, ezzel pedig megdőlt a 2016-os csúcsérték - írta meg az Európai Unió Földmegfigyelési programja, a Kopernikusz adatait ismertetve a BBC.

Közel 21 fokot mértek

Az óceánok hőmérséklete elérte a 20,96 Celsius-fokot, ami nem kicsit magasabb, mint amit ilyenkor mérni szoktak. Az óceánok hatalmas szerepet játszanak abban, hogy az éghajlat megfelelően legyen szabályozva, hiszen elnyelik a hőt, valamint előállítják az oxigénkészletünk felét, de fontos hajtóerejei az időjárási jelenségeknek is.

Amennyiben az óceánok melegebbek, nem tudnak annyi szén-dioxidot felvenni, ezáltal több, felmelegedést előidéző gáz marad a levegőben. Emellett gyorsítja az óceánokba eső gleccserek olvadását is - írta meg a Portfólió.

Sok a probléma

A melegebb vízhőmérséklet zavarja a tengeri élővilágot. A halak és a bálnák életére nagy hatással van a meleg, hiszen ilyenkor hidegebb vizekbe költöznek, ami szinte teljes mértékben képes felborítani az élelmiszerláncot.

Matt Frost, a brit Plymouth Marine Lap egyik munkatársa felhívta a figyelmet a szennyezésre és a túlhalászásra. Ezek mind hatalmas stresszt jelentenek az óceán számára. Samantha Burgess, a Kopernikusz munkatársa pedig megemlítette, hogy az óceánok hőmérsékletének márciusban kellene a legmelegebbek lennie, nem pedig augusztusban.

Mi az ok?

A tudósok úgy vélik, hogy a klímaváltozás azért melegíti fel a tengervizeket, mert az óceánok nyelik el az emberek által kibocsátott üvegházhatású gázok jelentős részét. A mostani rekord a 2016-os adatot döntötte meg, amikor az El Nino jelenség hatalmas erővel pusztított. Ezt a tengervíz felszínének felmelegedése idézi elő Dél-Amerika nyugati partjainál, növelve ezzel az egész bolygó hőmérsékletét. Idén ismét elkezdődött az El Nino, de a tudósok elmondása szerint, egyelőre csak kis mértékben van jelen. Éppen ezért várhatóan az óceánok hőmérséklete a következő hónapokban erősen meghaladja majd az ilyenkor megszokott átlagot.

A mostani rekordot ráadásul egy sor tengeri hőhullám előzte meg, ami érintette Nagy-Britanniát, az Atlanti-óceán északi medencéjét, a Mexikói-öblöt, valamint a Földközi-tengert is. Samantha Burgess elmondta, hogy a mostani hőhullámok olyan helyeken történtek meg, ahol cseppet sem számítottak rá.

Több tengeri állat csak költözéssel éli túl ezt az időszakot - fotó: pexels.com

Mit jelent ez?

Júniusban a brit partoknál mért vízhőmérséklet átlagosan 3-5 fokkal haladta meg az átlagot. Floridában ugyanebben az időben 23-31 Celsius-fok lenne a normális, ami helyett 38,44 fokot mértek. 1982 és 2016 között kétszeresére nőtt ezeknek a hőhullámoknak a gyakorisága, ráadásul sokkal intenzívebbé is váltak, mint amilyenek az 1980-as évek előtt voltak.