Joe Biden egyik nagy ígérete – a járványügyi intézkedések mellett – a zöld fordulat támogatása. Az USA ugyanis kilépett a klímaváltozás fékezésére hivatott párizsi klímaegyezményből, amit bár már korábban bejelentettek, de a felmondási nyilatkozat a választás másnapján lépett hatályba. Eddig az Egyesült Államok az egyetlen ország, amely felmondta a szerződést.
Az ENSZ 2015-ös párizsi klímakonferenciájának résztvevői azt tűzték ki célul, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedését 2, de ha lehet, inkább 1,5 Celsius-fok alatt tartják az iparosodás előtti szinthez képest. A megállapodás egy évvel később lépett életbe, miután a megfelelő számú állam ratifikálta azt.
A klímamegállapodás hatalmas eredmény abból a szempontból, hogy a világ legtöbb vezetője a klímaprobléma alapkérdéseiben közös nevezőre tudott jutni, bár a világ országainak egyelőre nem sikerült olyan szintre korlátozni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, hogy teljesíthetővé váljon a párizsi klímacsúcs célkitűzése.
Amerika újra belép a párizsi klímaegyezménybe? – fotó: Shutterstock
Joe Biden a kampányidőszak alatt célként tűzte ki, hogy visszavezeti Amerikát a résztvevők közé, és az Egyesült Államok is tartani fogja magát a párizsi egyezmény előírásaihoz.
Ígérete szerint 2035-re karbonsemlegessé teszi az USA az áramtermelését, vagyis addig bezáratná az összes szén- és gázerőművet, 2050-re pedig az a zéró kibocsátást érné el, ahogy az EU is tervezi. Támogatni szeretné az átállást a megújulókra az ipar és a közlekedés esetében is, amire elmondása szerint 2024 végéig 2 billió dollárt szánna.