A kaktuszokat sokan szeretik, s valóban érdekesek, változatosak, azonban ott is megjelentek, ahova nem valók: már Magyarországon is léteznek a kaktuszoknak kivadult állományai, pedig veszélyesek lehetnek a hazai növényvilágra.

Tévhit, hogy a kaktuszok csak a meleg éghajlatú területeken életképesek. Vannak olyan fajaik, melyek hosszú hideg időszakokat is túlélnek, akár -20 °C-on is. Magyarország egyre több pontján (pl. Kiskunság, Kemeneshát, Mecsek, Pilis, Vértes, Villányi-hegység) találhatók már olyan populációk, amelyek túlélik a teleket.

Hazánkban a kaktuszok terjedésének elsősorban a nyílt homokpusztagyepek és sziklagyepek kedveznek. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén már a Mátrában is megjelentek.

Többek között a Nógrádi Tájegységnél is ismert volt két terület, ahol valószínűleg kiültetés következtében jelentek meg a kaktuszok. Az ilyen állományokat az igazgatóság fölszámolja az illetékes természetvédelmi őrök segítségével.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság kéri a lakosságot, hogy ne ültessék ki ezt a növényt a száraz gyepekbe!


Mi a baj a kaktuszok terjedésével?

Egy faj kivételével ezek a növények kizárólag Amerikában őshonosak. Nálunk elvadulva az inváziós tulajdonságok negatív hatásait vonják maguk után: gyorsan szaporodnak, nagy felületeket boríthatnak el, és ezáltal veszélyeztetik az őshonos élővilágot. A mediterrán országok sziklagyepjeit sok helyen már úgy elborították a kaktuszok, hogy az őshonos állat- és növényfajok s a birkanyájak is kiszorultak róluk.

Mit tehetünk?

A legfontosabb a megelőzés!

• Ne ültessünk kaktuszokat semmilyen célból a természetes környezetbe!

• Ügyeljünk a növényi hulladékra is, amennyiben kaktusz kerül közé!

• Mielőtt kidobnák a növényt, hagyjuk a napon minimum hetekig száradni, és amikor már teljesen barnára száradt és csörögve törik, csak akkor dobjuk ki. Se a terméseket, se a "leveleket" ne dobáljuk el zölden, mert a kaktusz vegetatívan (a "levelekről") és magról is jól szaporodik.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság kéri, hogy aki kivadult kaktuszokkal találkozik, az információt juttassa el az illetékes nemzetipark-igazgatóság titkárságára, vagy csatlakozzon a Facebookon a „Kaktuszok a természetben" nevű csoporthoz, ahol megosztja az információt! Az észlelés rögzítéséhez szükséges a kaktuszról készült fotó és a helyszín pontos megadása.

Forrás: bnpi.hu

Indexkép: Shutterstock