Bár kiegyensúlyozott táplálkozás és elegendő mennyiségű egészséges zsír fogyasztása mellett ritkán fordul elő E-vitamin-hiány, ám az emésztési zavarokkal küzdőknek, illetve a hasnyálmirigy-gyulladásban, cöliákiában vagy cisztás fibrózisban szenvedőknek szükségük lehet a vitaminpótlásra.

Milyen élelmiszerekben található E-vitamin?

A zsírban oldódó E-vitamint többféle célra használja a szervezetünk. Ilyen például az oxidatív stressz elleni védelem és az immunrendszer támogatása, de leginkább antioxidáns hatásairól ismert, mivel a szabad gyököknek nevezett káros molekulák semlegesítésével védi sejtjeinket az oxidatív károsodástól.

Az E-vitamin megtalálható bizonyos élelmiszerekben, például a magvakban, a dió- és zöldségfélékben, például a napraforgómagban, a mandulában, a brokkoliban, a spenótban, a paradicsomban, a mangóban és a kiviben, de étrend-kiegészítő formájában is hozzájuthatunk.


Az E-vitamin egészségügyi előnyei

Amellett, hogy erős antioxidáns, és megvédheti a sejteket a szabad gyökök hatásaitól, amelyek szerepet játszhatnak a szívbetegségek és a rák kialakulásában, számos további előnye is van az E-vitaminnak.

Megvéd a szívbetegség kockázatától azáltal, hogy segít normalizálni a magas vérnyomást, valamint ómega-3-tartalmú étrend-kiegészítőkkel kombinálva csökkenti a magas vérzsírszintet. Segítség lehet zsírmájbetegség esetén is, továbbá fájdalomcsökkentő hatással is rendelkezik.

Hasznos lehet az E-vitamin bizonyos bőrbetegségek, például ekcéma kezelése esetén. Előnyös lehet akkor is, ha a memóriánkat szeretnénk karbantartani, de egyelőre az még nem bizonyított, hogy hozzájárul-e az Alzheimer-kór tüneteinek enyhítéséhez.

Kutatások igazolják, hogy javíthatja a tüdő működését, és csökkenti az asztma bizonyos tüneteit gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt.

mangó

A mangóban is található E-vitamin – fotó: Pixabay

Ne vigyük túlzásba

Élelmiszerek fogyasztásával nem valószínű, hogy túladagolható az E-vitamin, azonban táplálékkiegészítőkkel igen, ami mellékhatásokhoz és egészségkárosodáshoz vezethet; igazolt tény, hogy az E-vitamin-kiegészítők növelhetik a prosztatarák és a vérzés kockázatát.

Az orvosok az E-vitamin tolerálható felső beviteli szintjét napi 1000 mg-ban határozzák meg, de a kockázati tényezők elkerülése érdekében az E-vitamint csak orvosi javaslat alapján célszerű pótolni.

Az ajánlott napi E-vitamin-mennyiség nőknek 8 mg, férfiaknak 10 mg. Bár ez az adag elegendő az E-vitamin-hiány pótlására, sokak szerint a teljes antioxidáns hatás eléréséhez nagyobb mennyiségre van szükség. Az általános betegségmegelőzésre a legtöbb szakértő 250–500 mg E-vitamint ajánl tabletta vagy kapszula formájában.

Ügyelni kell arra is, hogy az E-vitamin kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, ezért a szedése előtt érdemes orvossal konzultálni.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Pixabay