Elég egyetlen felelőtlen tulajdonos, és az egész országban elterjedhet egy invazív, távoli vidéken őshonos faj. A Mexikói-öböl édes- és brakkvizeiben őshonos vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) első hazai példányát a budapesti Városligeti-tóban fogták 2015-ben – olvasható a Halászat című folyóiratban megjelent publikációban, amelyet a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapja is megjelentetett.

A Pecaverzum összefoglalója szerint, az első, fővárosi észlelést követően a Duna főágában és számos mellékágában, valamint befolyójában találták meg a mocsárrák stabil állományait. Kiváló alkalmazkodóképességének köszönhetően a vörös mocsárrák napjainkra hazánk számos termálvizű és urbanizált élőhelyének leggyakoribb idegenhonos tízlábú rákfajává vált. Több természetes élőhelyen is megjelent, terjed. Jelenleg a Duna közel 150 fkm hosszú szakaszához kapcsolódó vízrendszerből igazolták előfordulását.

vörös mocsárrák

Vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) – fotó: Wikipédia/Duloup

A szakembek szerint a faj nagy egyedszámban jelentős hatással lehet az élőhelyek fajkészletére, ökológiai állapotára, a meder és a partfalak, illetve a csapadékvizet elvezető hálózat állapotára. A vörös mocsárrák megjelenése és terjedése a Dunában természetesen honos kecskerák (Pontastacus leptodactylus) állományára is kockázatot jelent, mert a rákpestist (Aphanomyces astaci) aktívan terjesztő fajként az itt élő populációt megfertőzheti a betegséggel.

Magyar Haltani Társaság szerint nagyon valószínű, hogy a későbbiekben számíthatunk a vörös mocsárrák további terjedésére a főváros környéki vizekben.