Hazánkban 964 gombafaj nő, melyekből 271 faj ehető, a boltok polcain azonban csupán néhány közül válogathatunk. De miért jó, ha a gomba rendszeresen helyet kap az étrendünkben?

A gombának magas a béta-glükán- és a szeléntartalma, melyeknek köszönhetően erősíti az immunrendszert, és véd a fertőzések ellen. A béta-glükánok emellett lassítják bizonyos daganatok növekedését azáltal, hogy megakadályozzák a véráramlást és a sejtnövekedést.

A gomba napfény hatására D-vitamint termel, akárcsak az emberi bőr, aminek számos egészségügyi előnye van, többek között erősíti az immunrendszert.

A gombák számos vitamin és ásványi anyag forrásai, amelyek elengedhetetlenek az egészséghez. Magas a B-vitamin-tartalmuk, különösen a tiamin és a riboflavin található meg bennük nagy mennyiségben, amelyek az idegrendszer számára is fontosak. Jó forrásai a niacinnak és a pantoténsavnak is, amelyek nélkülözhetetlenek az anyagcseréhez, valamint a zsír és más tápanyagok energiává alakításának folyamatához.


Magas C-vitamin- és szeléntartalmuk támogatja az immunrendszer működését, segít megelőzni bizonyos ráktípusokat, és késlelteti az öregedést. A gombák nagy része kiváló vasforrás, amely oxigént szállít a szervezetben, segítve az egészséges agy- és izomműködést. Továbbá remek káliumforrást jelentenek, amely esszenciális ásványi anyag segít a vesék és az emésztőrendszer szabályozásában, valamint támogatja a szívbetegségek elleni küzdelmet is azáltal, hogy csökkenti a magas vérnyomást.

A gombák oldható és oldhatatlan rostot is tartalmaznak, ami támogatja az emésztőrendszer egészségét, és segít megelőzni a székrekedést. Az élelmi rostok fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár, beleértve a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázatának csökkentését. De a fogyásban is segíthetnek azáltal, hogy hosszabb ideig teltebbnek érezzük magunkat. Ilyen rostvegyület a béta-glükán is.

gomba

A gomba az egyik legmegosztóbb étel – fotó: Shutterstock

A gomba kiváló fehérjeforrás, így azok számára is nagyon hasznos, akik vegetáriánus étrendet követnek vagy egyéb okok miatt nem fogyasztanak húst. Egy adag gomba a napi ajánlott fehérje 10%-át biztosítja. Jó forrása továbbá az esszenciális aminosavaknak, amelyek a fehérjék építőkövei. A gomba a húshoz hasonló teljes aminosavprofilt tartalmazza.

A béta-glükánok gyulladásgátló tulajdonságokkal is rendelkeznek, ezért a gomba enyhítheti a gyulladásokat, és segíthet csökkenteni a fájdalmat.

A gombák tartalmaznak B6-vitamint és egy triptofán nevű aminosavat, amelyek elengedhetetlenek a megfelelő agyműködéshez, valamint szerotonint is. Ez egy neurotranszmitter, amely segít szabályozni a hangulatot, az étvágyat és az alvást. A gombák antidepresszáns tulajdonságokkal rendelkeznek.

A gombák kiváló forrásai az A-vitaminnak, más néven béta-karotinnak, mely egy antioxidáns, amely segít csökkenteni bizonyos ráktípusok és látásproblémák kockázatát. Az A-vitamin fontos a szem egészségéhez, az immunrendszer működéséhez és az egészséges bőrhöz. A gombák B2-vitamint (riboflavint) is tartalmaznak, amely fontos a látáshoz, az anyagcseréhez és a megfelelő neurológiai működéshez.

gomba

A gomba kiváló fehérjeforrás – fotó: Shutterstock

Egy különleges gomba, az oroszlánsörény-gomba egy egyedülálló, hericenon nevű vegyületet tartalmaz, amelyről kimutatták, hogy neuroregeneratív tulajdonságokkal rendelkezik, és segít megelőzni a demenciát és az Alzheimer-kórt, vagy csökkenteni a tüneteket. Emellett javítja a kognitív funkciókat, szabályozza a vércukorszintet, javítja az immunitást, és csökkenti a gyulladást. Jó forrása a B-vitaminoknak és az antioxidánsoknak is.

A gomba a fogyásban is segíthet. Fehérjében gazdag, ezért kiváló zsírszegény alternatívát nyújt a hús helyett, emellett magas a víztartalma, és alacsony a kalóriatartalma. Egy gomba 90%-a víz, és fél csészénként körülbelül 3 kalóriát tartalmaz. Magas pektintartalma lassítja az emésztést, ezért hosszabb ideig teltebbnek érezhetjük magunkat tőle. A gomba természetes rézforrás, ami segít a zsíranyagcserében, nélkülözhetetlen az egészséges hajhoz és a bőr kollagénképződéséhez is.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Pixabay