Az erdőirtás eddig soha nem látott méreteket öltött az elmúlt években – fotó: MTI
A jelentés a brazil húsipar helyzetét vizsgálva a következő főbb megállapításokat tette:
- Az EU négy olyan brazil húsipari multinacionális vállalat hús- és mezőgazdasági termékeinek fontos importőre, melyek neve összefüggésbe hozható az erdőirtásokkal, a biodiverzitás csökkenésével, a kényszermunkával és az őslakos népesség jogainak megsértésével. Ezek a termékek megtalálhatóak olyan európai szupermarketek polcain, mint az Aldi vagy a Tesco.
- A brazil multinacionális vállalatok már több mint egy évtizede nem végzik el az emberi jogok és a környezetvédelmi normák betartásának ellenőrzését az ellátási láncban. Mindeközben Brazília felszámolja az emberi jogok és a természeti környezet védelmét biztosító jogszabályokat, az erdőirtás pedig eddig soha nem látott méreteket ölt.
- A tervezett szabadkereskedelmi megállapodás növelni fogja az említett vállalatok által előállított marhahús és más húskészítmények európai exportját, ezáltal súlyosbítani fogja a visszaéléseket és az ellátási láncban jelentkező káros környezeti hatásokat.
Olcsó hús eláraszthatja boltjainkat, hátrányba hozva a hazai termelőket – fotó: MTI/Vasvári Tamás
„Ha a környezet és az őserdők állapotának javulását akarjuk elérni, akkor az Európai Unió nem fogadhatja el a tervezett EU-Mercosur államok közötti kereskedelmi megállapodást és be kell vezetnie olyan kötelező érvényű jogszabályokat, amelyek felelősségvállalásra kötelezik a nemzetekfeletti vállalatokat az ellátási láncaikban bekövetkezett károkért” – hangsúlyozta Éger Ákos, a Magyar Természetvédők Szövetsége ügyvezető elnöke.
„Kutatásunk szerint a magyar áruházak polcain egyelőre kevés a brazil hústermék, de ha elfogadják az egyezményt, akkor az erdőirtáshoz és emberi jogsértéshez köthető olcsó brazil csirke- és marhahús eláraszthatja boltjainkat, hátrányba hozva a hazai termelőket is” – tette hozzá az ügyvezető elnök.
Az EU-Mercosur megállapodás ellen 450 civil szervezet – közte 44 magyar csoport – emelte fel a szavát március közepén. Az egyezmény elfogadását a Nemzeti Agrárkamara is ellenzi. A Magyar Természetvédők Szövetsége és több magyar zöld szervezet egy petíciót indított, amellyel magyar állampolgárok tiltakozhatnak az egyezmény ellen.
A petíció itt érhető el.