Van, ahol többe kerül egy kilogramm paradicsom, mint egy liter benzin

Az El Niño megérkezésével egyre több helyen tapasztalhatunk szélsőséges időjárási körülményeket, ami a zöldségtermésen is meglátszik. Indiában például már drágább egy kilogramm paradicsom, mint egy liter benzin, a 400 százalékos infláció eredményeként – írja a 24.hu.

Mumbaiban és Delhiben egy kg paradicsom ára 40 rúpiáról (166 forint) 160 rúpia (665 forint) fölé emelkedett, míg néhány hónappal ezelőtt 2 rúpia (8 forint) alá zuhant. A paradicsomhiányt jól jelzi az is, hogy átmenetileg a McDonald's sem ad paradicsomot a szendvicsekhez és a salátákhoz. Ennél jóval súlyosabb probléma, hogy tolvajok vették célba a farmokat, azokban a boltokban pedig, ahol még van paradicsom, biztonsági őröknek kell vigyázniuk a készletre.

paradicsom

Indiában már drágább egy kilogramm paradicsom, mint egy liter benzin – fotó: Pixabay

Mi ennek az oka?

Júniusban olyan hőhullám sújtotta Indiát, mely során a hőmérséklet bizonyos helyeken elérte a 43,5 Celsius-fokot. Ezt követően Újdelhiben az elmúlt 40 év legcsapadékosabb júliusi napját regisztrálták, ami villámárvizeket és földcsuszamlásokat okozott. Az ilyenkor szokatlan időjárás miatt betegségek is pusztítják a paradicsomtermést.


Spanyolországban is egyre súlyosabb a helyzet

Mindeközben Spanyolországban is rendkívül súlyos következményei vannak az éghajlatváltozásnak, derül ki a Greenpeace új jelentéséből – írja a nrgreport.com.

„Az előrejelzések azt mutatják, hogy ha Spanyolország nem csökkenti súlyosan a globális felmelegedést okozó kibocsátásokat, az ország forróbbá, szárazabbá és tűzveszélyesebbé válik" – mondja Maria José Caballero, a Greenpeace Spanyolország gyorsreagálású egységének vezetője. Várhatóan több árvíz, nagy intenzitású tűzvész és a tengerszint emelkedésének hatásai lesznek jellemzők.

A jelentés szerint a globális felmelegedés minden egyes fokára Spanyolországban 1,5 ℃ jut, és ez a hatás az ország belsejében még erőteljesebb. Ha Spanyolország nem csökkenti jelentősen az üvegházhatású gázok globális kibocsátását, akkor várhatóan 20 éven belül eléri a 2 ℃-os felmelegedést, ami a század végére akár a 4 ℃-ot is elérheti, a Földközi-tenger felszíni hőmérsékletének várható emelkedése pedig 1,8 ℃ és 3,5 ℃ közötti. Ezzel együtt az ökoszisztémák is változni fognak.

aszály

Ha Spanyolország nem csökkenti jelentősen a globális felmelegedést okozó kibocsátásokat, az ország forróbbá, szárazabbá és tűzveszélyesebbé válik – fotó: Pixabay

A jelentés megállapítja, hogy Spanyolországban az aszályok tízszer rosszabbak lesznek a mostaninál. Amennyiben a hőmérséklet felmelegedése valóban eléri a 2 ℃-ot, akkor Dél-Európa lakossága több mint egyharmadának vízhiánnyal kell szembenéznie, és ez a szám megduplázódik, ha a felmelegedés eléri a 3 ℃-ot.