Egy új kutatás a Temzétől az Amazonasig vizsgált területek negyedében talált potenciálisan mérgező mennyiségű gyógyszerszármazékot és más, emberi fogyasztásból származó vegyületet - írja a pecaverzum.hu
A Temzétől az Amazonasig vizsgált területek negyedében találtak potenciálisan mérgező mennyiségű gyógyszerszármazékot — fotó: pixabay.com
Vizsgálták, hogy a vegyületeknek mennyisége meghaladja-e a környezetet már befolyásoló határértéket
A világ különböző tájain gyűjtöttek vízmintákat a kutatók, 258 folyó több mint ezer pontján. Az eredmények aggasztóak: a legszennyezettebbek Pakisztán, Bolívia és Etiópia folyói, míg Izland, Norvégia és az Amazonas vidékének folyói a legtisztábbak közé tartoznak – írta a BBC.
A vízminták vizsgálata során 61 gyógyszerhatóanyagot és az emberi életmóddal összefüggő más vegyületet, például koffeint is találtak. Az elemzések kitértek arra is, hogy ezeknek a vegyületeknek a mennyisége meghaladja-e a környezetet már negatívan befolyásoló határértéket.
Globálissá vált a probléma
A világ folyóinak gyógyászati vegyi anyagokkal való szennyezettsége globális probléma - hangoztatja az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) közzétett tanulmány.
A szennyezés több szempontból is károkat okozhat. Veszélyt jelent:
- az édesvízi élőhelyekre és az élővilágra,
- potenciálisan hozzájárulhat az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia kialakulásához,
- hátráltatja azon globális célok elérését, amelyek a vízminőség javításával kapcsolatosak
A folyókban világszerte kimutathatóak a béta-blokkolók, az antibiotikumok, az antidepresszánsok, az altatók és az antihisztaminok — fotó: pixabay.com
Még az Antarktisz is érintett
A vízminták elemzése alapján kiderült, hogy valamennyi kontinens folyóiban találtak gyógyszerszennyezést, - a koffein, a nikotin és a paracetamol mindenütt felbukkant, beleértve még az Antarktiszt is. A folyókban világszerte kimutathatóak voltak a béta-blokkolók, az antibiotikumok, az antidepresszánsok, az altatók és az antihisztaminok.
A gyógyszerszennyezés kedvez az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia kialakulásának — fotó: pixabay.com
Az alacsonyabb és közepes jövedelmű országok folyói voltak a legszennyezettebbek
A kutatók azt is megállapították, hogy a legtöbb vegyi anyag koncentrációja alacsonyabb volt annál, hogy ökológiai hatása legyen, azonban a vizsgált helyek több mint negyedében a szennyező anyagok szintje olyan magas volt, ami már veszélyt jelenthet a környezetre vagy akár az emberi egészségre is.
Egyes helyeken potenciálisan káros koncentrációban találtak ciprofloxacin antibiotikumot és béta-blokkoló propranololt. A kutatás szerint a legszennyezettebbek az alacsonyabb és közepes jövedelmű országok folyói voltak.
A vízminták elemzését végző Yorki Egyetem munkatársa, a projekt társvezetője John Wilkinson mindenkit emlékeztetett arra, hogy már több mint két évtizede ismert tény, hogy a gyógyszerek bekerülnek a vizekbe, ahol az élő szervezetekre hatással lehetnek. A kutatás révén azonban „jelentősen bővült a gyógyszereknek a vízi környezetben való globális eloszlásával kapcsolatos tudásunk" – fűzte hozzá.