Erre Michael Gove, brit környezetvédelmi miniszter hívta fel a figyelmet – írja a theguardian.com. 2014-ben a Sheffield Egyetem kutatói azt mondták, hogy az Egyesült Királyság mezőgazdasági területeinek talajaiban 100 évre elegendő termőképesség maradt, egy évvel később viszont egy ENSZ-szóvivő ezt a becslést jelentősen leszűkített.
A talajok termőképességének csökkenése sajnos világjelenség, mivel a rendelkezésre álló talajok egyharmada degradálódott. Ezért a jövőben semmiképpen sem szabad szorgalmazni az utóbbi évtizedekben alkalmazott gazdálkodási formákat. Az angol miniszter hangsúlyozta, hogy a talajtermékenység kimerülése, sőt drasztikus csökkenése is beláthatatlan és visszafordíthatatlan következményekkel járhat.
A helytelen gazdálkodás következménye a talajok degradációja – fotó: Shutterstock
„Az országok helyreállíthatják a háborús károkat, kiléphetnek az EU-ból, de egyetlen ország sem képes ellenállni a talajtermékenység elvesztésének” – mondta Gove. A talajok megmentése érdekében, az Egyesült Királyságban létrehozták a Fenntartható Talajok Egyesületét (SSA), amelynek fő feladata – valamennyi érdekelt összefogásával és állami támogatással – a talajdegradáció megállítása és visszafordítása lesz.
Gove bízik abban, hogy a Brexit nyomán az Egyesült Királyság a saját igényeinek megfelelően alakíthatja az agrárpolitikáját, és ismét a világ egyik vezető agrárgazdasági központjává válhat, nagyobb gondot fordítva a talajok termőképességének megőrzésére, illetve javítására. Ebben Magyarországnak is mindenképpen célszerű lenne követnie az angol példát.