A Faluvéghalma major közelében jelentős kiterjedésű tűz keletkezett – tájékoztatta a hajdú-bihari katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője az MTI-t hét elején.
Papp-Kunkli Nóra elmondta: hétfő délután öt hektár területen gyulladt ki az aljnövényzet a Hortobágyon, később körülbelül 180 hektáron égett a puszta. Az oltás mintegy kilenc órán át tartott. Az alábbi videót a Katasztrófavédelem tette közzé:
A térségbe Hajdúnánásról, Balmazújvárosból, Tiszaújvárosból, Tiszafüredről, Karcagról és Mezőkövesdről érkeztek tűzoltók és vízszállítók. Az oltást nehezítette, hogy természetvédelmi területen terjedt a tűz, ami korlátozta a beavatkozási lehetőségeket. A tüzet a késő délutáni órákra körülhatárolták a tűzoltók, és estére sikeresen eloltották.
A területet csaknem teljes felszínét nádas és gyékényes növényzet fedte
Ezeken a területeken az aszályosnak mondható időszakban nincs vízborítás. A tűzoltók a tűz terjedésének vonalában, arra merőlegesen egy gazdálkodó segítségével traktorral letapostak egy 4-5 méter széles sávot. Ebben a sávban a tűzoltók ellentüzet gyújtottak annak érdekében, hogy az éghető anyag mihamarabb eltűnjön, illetve vízzel locsolták a fennmaradt sávot.
A rendkívüli erőfeszítések ellenére a tűz sajnos átterjedt a lenyomott növényzetű sávon, majd – ekkorra már mintegy 500 méter szélességben égve – folyamatosan haladt tovább. Ezt követően már csak a lapos déli, összeszűkülő, végső szakaszánál nyílt reális lehetőség a lángok megfékezésére, ezért ott kontrolált ellentüzek gyújtásával és a tűzoltók erőinek oda történő átcsoportosításával sikerült véget vetni a pusztításnak.
Hétfőn este 20 óra után ért véget az oltás. A Halas-fenék keleti tömbjéből csaknem 200 hektárnyi teljesen leégett. A déli oldalon nagyjából 45-50 hektár menekült meg.
A tűz kialakulásának oka ismeretlen. A rendkívül száraz körülmények a tűz terjedését sajnos nagyban segítették, ugyanakkor a mocsarak időnként száraz állapota a természetes dinamizmusuk részét képezi. A növényzet alja továbbra is izzik, ezért az első jelentősebb vízhatás megérkeztéig még több esetben újra is gyulladhat, ez 24-én és 25-is megtörtént. Akár még heteken keresztül is fennállhat ez a helyzet, írják a nemzeti park honlapján.
A tűz jelentős természetvédelmi kárt okozott, de teljes pontossággal nem lehet megállapítani az élővilág pusztulásának mértékét. Ezek lehetnek a legnagyobb károk:
- az éppen költésben lévő nádi énekesmadarak tojásos és fiókás fészekaljainak totális pusztulása,
- a nagyobb testű emlősök – őzek, rókák, vaddisznók – főleg fiatal egyedeinek pusztulása, sérülése,
- valószínűleg jelentős a kár a gerinctelen csoportokban is.