A CSEBER NONPROFIT Kft. idén ünnepli megalapításának 20. évfordulóját. Minden kerek évforduló egy fontos mérföldkő, ezért érdemes egy kis időt szánnunk a visszatekintésre, az ünneplésre és a jövő célkitűzésire.

A CSEBER (Csomagoló Eszköz BEgyűjtési Rendszer) létrehozásának ötlete és az ötlet megvalósítása Lantos Péter névéhez fűződik.  A növényvédő szer gyártók képviselőinek kivételes együttműködésének köszönhetően 2003-ban megalakult az akkori CSEBER KHT., a növényvédő szerrel szennyezett göngyölegek speciális visszagyűjtési rendszere Magyarországon.

Szeretnénk megköszönni az elmúlt húsz év eredményeit minden résztvevőnek. Köszönjük a gazdálkodóknak, hogy környezettudatosan gondolkodva szakszerűen kiöblítik a növényvédő szeres flakonokat, kannákat és visszahozzák a CSEBER gyűjtőpontokra. Köszönjük a növényvédő szer és csávázott vetőmag gyártók és forgalmazók támogatását, hiszen ők finanszírozzák a CSEBER rendszer működését.

Az elmúlt 20 évben összesen 25 000 tonna növényvédő szerrel szennyezett göngyöleget adtak le a gazdálkodók a CSEBER gyűjtőhelyeken. Professzionális hulladékgazdálkodási partnereink közreműködésével országszerte kamionok ezrei szállították el ezeket a hulladékkezelőkhöz és a végpontokra.

Sokat gondolkodtunk azon, hogy mivel is lehetne érzékeltetni azt, hogy mekkora mennyiség ez a 25.000.000. kilogramm és az Internet segítségét kértük. Így akadtunk arra, hogy ez a mennyiség 250 kék bálna testtömegével egyezik meg. A kék bálna, akit az óceánok királyának is neveznek átlagosan 100 tonna (a legnagyobb ismert példánya 190 tonnát nyomott). A kék bálna a Föld valaha élt – és szerencsére ma is élő legnagyobb állata.

bálna

Grafika: Belleli Csaba

Az idei Európai Fenntarthatósági Hét (European Sustainable Development Week https://esdw.eu/ ) eseménysorozat legfőbb időszakában (2023. szeptember 20-26-ig) játékos nyereményakciót hirdetünk a CSEBER Facebook oldalán https://www.facebook.com/csebernonprofitkft/.

kollázs

Fotó: IKEA

A játékban részt vevők között kék bálna plüssjátékokat (IKEA) sorsolunk ki, annak reményében, hogy ezzel örömet szerzünk a nyerteseknek, rajtuk keresztül a gyermekeknek és felhívjuk a figyelmet a fenntarthatóságra.

A kék bálna emlősállat, a XIX. század végéig a Föld szinte összes óceánjában és nagyobb tengerében előfordult A bálnavadászok majdnem a kihalásig vadászták, mígnem a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság 1966-ban megtiltotta a kék bálna vadászatát. A bálnavadászat előtt a populációja 250 000 volt; ma a világ egyik legritkább faja, számuk mindössze 10 000-25 000 körül lehet. Túlélését továbbra is sok veszély fenyegeti, mint például a hajóbalesetek, a környezetszennyezés, az óceánok zaja és az éghajlatváltozás.

Az Európai Fenntarthatósági Hét eseménysorozat (szeptember 18. - október 8.) legfőbb célkitűzése, hogy ráirányítsa a figyelmet az ENSZ tagállamok által összeállított fenntartható fejlődési célokra és széles körben hívja fel az európai polgárokat a cselekvés és az összefogás fontosságára a célok elérésének érdekében.

Kérjük Önöket, hogy tekintsék át ezeket a célkitűzéseket és lehetőségeinkhez mérten tegyünk meg mindent ezen célok mielőbbi eléréséért. A célok együttes elérése esetén van esély a hosszútávon is fenntartható élet kialakítására a Földön.

kollázs

Forrás: ENSZ

Talán a legfontosabb célkitűzés, amire külön is szeretnénk felhívni a figyelmüket a 17. számú: „Partnerség a célok elérésért”

Mind a CSEBER egykori megalakulásának története, mind az elmúlt húsz év tapasztalatai bebizonyították a számunkra, hogy mennyire fontos a partneri kapcsolatok kiépítése és ápolása.

A CSEBER együttműködő partnerei a Magyar Növényvédelmi Szövetség, (NSZ), a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara (MNMNK) a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) és a Vetőmag Szövetség. További támogatóink a MAGOSZ és a FRUITVeB. Az Agrárminisztérium és a NÉBIH képviselőivel is kiváló munkakapcsolatot ápolunk. Tagjai vagyunk számos szakmai szervezetnek: KSZGYSZ, CSAOSZ, MVSZ, BCSDH.

Európa-szerte kapcsolatban állunk a hozzánk hasonló gyűjtőszervezetekkel és tagjai vagyunk a CropLife Europe Container Management munkacsoportjának.

Tulajdonosaink és a gyűjtési rendszer minden résztvevője; partnereink, gyűjtőhelyeink, professzionális hulladékgazdálkodási partnereink, az agár-média munkatársai és a gazdálkodók mind hozzájárultak az elmúlt húsz év sikereihez. Köszönjük minden szereplőnek a közös munkát és az elkövetkező években is számítunk az együttműködésükre!

A CSEBER jövőbeni célkitűzései között a legfontosabbak a visszagyűjtési arány minél nagyobb arányú növelése és a műanyag újrahasznosítás arányának további emelése. Szeretnénk tovább ápolni és kibővíteni partneri kapcsolatainkat, fejleszteni kivételes együttműködésünket a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-vel és tovább folytatni környezettudatos szemléletformálási tevékenységünket a mindannyiunk számára fontos környezetvédelmi célok elérése érdekében.

Fenyvesi Rita, Cseber Nonprofit Kft.

A CSEBER térképes kereső alkalmazását megtalálja itt: https://cseber.hu/gyujtohelyek-atveteli-pontok/