Az ázsiai lódarázs hazánkban is megjelent, és főleg a házi méhekre jelent veszélyt, amelyeknek kaptárai svédasztalt jelentenek számára – írja az ng.24.hu. Azonban fogyaszt más beporzókat is, ami aggodalomra ad okot, hiszen sok vadméh veszélyeztetett világszerte.

A földi poszméhek segítségével számos növényt, például paradicsomot termelnek. És bár a poszméhek nem alkotnak olyan népes családokat, mint a házi méhek, így is kedvelt célpontjai az ázsiai lódarazsaknak.

A kutatók Spanyolországban olyan helyszínekre helyeztek ki poszméhcsaládokat, ahol jelen volt az ázsiai lódarázs is. A lódarázs a gyűjtögetésből hazatérő házi méheket rendszerint a méhkaptár bejárata előtt repkedve várja. A poszméheknél is ugyanezt a stratégiát alkalmazták a lódarazsak, csakhogy sikertelenül!


Ugyanis a poszméh, amikor a lódarázs megtámadta, egyszerűen a földre zuhant, és így a darázs elveszítette rajta a fogást, vagy pedig méhnek így volt ideje a fullánkját kidugni és böködni vele, elűzve ezzel a lódarazsat. A megfigyelt, több mint 120 támadás esetében egyetlenegy se volt sikeres! Azonban valamiért mégis lassabban gyarapodtak a poszméhcsaládok, és a kutatók egyelőre nem tudják, hogy ennek mi lehet az oka.

Azt feltételezik, hogy a lódarázs jelenléte korlátozta a poszméhcsaládok sikerességét. A támadásokat elhárító stratégia alighanem sok energiájába kerül a poszméheknek, aminek szerepe lehet a kolóniák lassabb gyarapodásában.

méh

A lódarázs jelenléte korlátozta a poszméhcsaládok sikerességét – fotó: Pixabay

Bár csak sikertelen támadásoknak voltak szemtanúi a kutatók a poszméhek dobozainál, ennek ellenére az bizonyos, hogy a lódarázs étrendjében szerepelnek a poszméhek is, így máshol sikeresen vadásznak rájuk.

A lódarázs nektárt is fogyaszt, így ebben közvetlen versenytársa is a poszméheknek és más beporzóknak, gyűjtögetés közben pedig zaklatja is a poszméheket.

Tehát míg a házi méhek nem tudnak kiszabadulni, ha a lódarázs elkapja őket, a poszméhek módszere számos esetben sikeresnek bizonyult.