Amerikai adatok szerint riasztó mértékben nőtt tavaly óta az üvegházhatású gázok kibocsátás. A jelentés szerint a szén-dioxid, a metán, valamint a dinitrogén-oxid légköri szintje is gyorsan növekedett.

Klímavészhelyzet

Az új amerikai kutatás jól mutatja, hogy a rekordhőmérsékletek, a pusztító árvizek, valamint a halált okozó szuperviharok az egész bolygóra hatással vannak. Az emberek továbbra sem tudják csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, ami nem jó előjel a jövőre nézve. Megállapították azt is, hogy a szénenergia fokozatos megszüntetése is lassú ahhoz, hogy elkerüljük a klímakáoszt.

2022-ben tovább nőtt az üvegházhatású gázok légköri szintje. Ennek oka a National Oceanic and Atmospheric Administration (Noaa) szerint, hogy az emberi tevékenységek során még mindig túl sok káros anyag jut a légkörbe, nagy részben pedig ez felel a globális felmelegedésért.

A szén-dioxid szintje ismét több mint 2 ppm-mel emelkedett, így ez már a 11. egymást követő év, amikor ez megtörtént. Ráadásul ez CO2-kibocsátás a legmagasabb ütemű növekedése a 65 éve tartó megfigyelés óta. A tudósok 2013 előtt sosem regisztráltak három egymást követő évben ilyen magas CO2-növekedést.

50 százalékkal magasabb a CO2-szint

A légköri CO2-szint másfélszerese az iparosodás előtti szintnek. 2022-ben ráadásul a metánszint is a negyedik legnagyobb volt az 1983 óta tartó mérések óta. A 2021-es és 2022-es rekordnak "köszönhetően" jelenleg átlagosan 1912 ppb a metán légköri szintje. Az erős üvegházhatású gáz jóval gyorsabban melegíti fel a Földet. Ez felel az összes üvegházhatású gáz által bezárt hő 25%-áért.

A Föld légkörének metánszintje jelenleg két és félszerese az iparosodás előtti szintnek. A legnagyobb metánforrás az olaj- és a gázszektor, aminek következményei az egészségügyi megbetegedések, a repülők motorhibái, valamint az erdőtüzek.

"A Noaa tudósai által 2022-ben összegyűjtött adatok azt mutatják, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása továbbra is riasztó ütemben növekszik, amelyek folyamatosan károsítják a légkört" – mondta Rick Spinrad, a Noaa egyik munkatársa. Majd hozzátette:

„Eljött az ideje annak, hogy foglalkozzunk az üvegházhatású gázok által okozott károkkal és csökkentsük az emberi eredetű kibocsátásokat."

Még most kell lépnünk - fotó: pexels.com

Nem teszünk eleget

A tudósok már évtizedek óta figyelmeztetnek a katasztrofális következményekre. A fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának, valamint a káros emberi tevékenységek visszaszorítását célzó törekvések továbbra sem elegendőek. Ez főként az iparágak befolyása miatt alakult így, mint az olaj- és a gázipar, a mezőgazdaság, vagy éppen az autóipar.

Márciusban a világ vezető klímatudósaiból álló Éghajlatváltozási Kormányközi Testület egy utolsó figyelmeztetést adott ki az üvegházhatást okozó gázok növekedő kibocsátásával kapcsolatban. Ezek ugyanoly olyan visszafordíthatatlan károk szélére sodorta a világot, amiket kizárólag drasztikus lépésekkel lehet elhárítani. Ez azt követően hangzott el, hogy a Biden-kormányzat jóváhagyta egy új javaslatot, amely több millió tonna üvegházhatású gáz kibocsátását eredményezheti.