A klímaváltozás az időjárás előre jelezhetőségére is jelentős hatással van, a jövőben egyre kisebb valószínűséggel jósolhatnak majd a meteorológusok – mondta az InfoRádióban a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet fizikusa, Vincze Miklós az Infostart cikke szerint.

És ami az átlaghőmérséklet emelkedésénél is sokkal nagyobb probléma, az a sarkvidék és az Egyenlítő közötti hőmérséklet-különbség csökkenése.

"A legtöbbször a klímaváltozást vagy úgy vizsgálják, hogy megnézik, mik a mérési adatok, vagy számítógépes modellezést alkalmaznak. A mi esetünkben arról van szó, hogy lehet modellezni a mérsékelt öv légkörzését egy olyan kísérletben, amely egy forgatott tartály, egyik oldalát fűtjük, a másikat hűtjük. Miért csináljuk ezt? Mert az Egyenlítőn mindig meleg van, a sarkvidék pedig hideg, illetve délen mindig melegebb van, mint északon. Ez a hőmérséklet-különbség hajtja az áramlásokat" – magyarázta Vincze Miklós.

időjárás

A klímaváltozás az időjárás előre jelezhetőségére is jelentős hatással van – fotó: Shutterstock

Azonban a Föld viszonylag gyorsan forog, és ennek következtében jönnek létre azok az eltérítő hatások, melyeket az időjárás-jelentésekből, a műholdképeken kerek vonalakként ismertünk meg, és ciklonoknak, anticiklonoknak nevezik őket. Vincze Miklós és csapata azt vizsgálta meg, hogy vajon hogyan fog módosulni az időjárás jellege.


"A klímaváltozással kapcsolatban mindig arról hallunk, hogy a Föld átlaghőmérséklete hogyan változik, de valójában ami az időjárást befolyásolja elsősorban a mi vidékünkön, az az, hogy a sarkvidékek és az Egyenlítő közti hőmérséklet-különbség folyamatosan csökken, mégpedig azért, mert a sarkvidék sokkal jobban melegszik, mint az Egyenlítő, sőt ez a különbség négyszeres. Ez az, ami a légköri áramlásokat átrendezi" – mondta.

Ezt tesztelték forgókádas kísérletben egy nemzetközi csapattal, hogy kideríthető-e egy ilyen egyszerű modell alapján, hogy az időjárás, illetve annak az előre jelezhetősége hogyan fog változni. Az eredmény az lett, hogy amikor a hőmérséklet-különbség csökken, akkor romlik a jósolhatóság.

Tehát egyre inkább megjósolhatatlanná fog válni, hogy milyen jelenségek következnek az időjárásban.

eső

Egyre inkább megjósolhatatlanná fog válni, hogy milyen jelenségek következnek az időjárásban – fotó: Shutterstock

És hogy mennyire égető kérdéskör a klímaváltozás, azt világosan mutatják a következők is: a prove.hu arról számolt be, hogy az Egyesült Államokban már elkezdődött a klímavándorlás. 3,2 millió amerikai már lakhelyet váltott az éghajlatváltozás, az időjárás jelentette egyre nagyobb kockázat miatt.

A klímavándorlás gazdasági hatásai már jól láthatók: az érintett területek ingatlanpiacát, valamint gazdasági, kereskedelmi lehetőségeit is befolyásolja a folyamat.

Például Texas és Florida állam bizonyos területein az utóbbi időben rohamosan csökkent a népességszám az egyre nagyobb árvíz-, hurrikán- és erdőtűzkockázat miatt, amiért a klímaváltozás tehető felelőssé.

Az emberek tudják, mely területeket kell elkerülniük és melyek a biztonságosabbak, és ennek megfelelően hozzák meg a döntéseiket.