A "kőnyest"
A nyest (Martes foina) a menyétfélék családjába és a rozsomákformák alcsaládjába tartozó kisragadozó. Népies neve – kőnyest – arra utal, hogy hajdanán szívesen tanyázott sziklarepedésekben, barlangokban.
Elterjedési területe az európai lombullató erdők zónája és a dél-ázsiai sztyeppék; hazánkban is megtalálható. A faj eredendően erdei életmódú, de kiválóan alkalmazkodott az emberi környezethez is, gyakran költözik települések környékére, és előszeretettel telepszik meg az épületekben, akár a padlásokon is.
Karcsú állat, szőrzete barna, testhossza 38–50 centiméter, farkának hossza 22–30 centiméter, súlya 1,1 és 2,2 kg között van. A hímek nagyobbak a nőstényeknél. Mellfoltja fehér, és H-mintában lenyúlik a mellső lábakra is, füle kerek, orra hússzínű, talppárnái szőrtelenek. Nem szívesen mászik fára, jellemzően földközelben tartózkodik.
Mindenevő állat, szívesen fogyasztja a nála kisebb emlősöket, rágcsálókat, például mezei pockot, egeret, de elkapja a madarakat is, továbbá kedveli a tojást és a cukros gyümölcsöket is. Ritkán akár sünt és vakondot is zsákmányol.
A baromfiudvarban gyakran okoz károkat – tojást lop, elpusztítja a baromfit –, de akár életveszélyes helyzeteket is előidézhet, ha beköltözik a gépjármű motorterébe, és szétrágja a kábeleket.
A nyest hazánkban is megtalálható – fotó: Shutterstock
A "fanyest"
A fanyest a nyuszt (Martes martes) népies elnevezése. Elsősorban dombvidéki erdeinkben lakik, s kerüli a köves, sziklás területeket. Rendkívül ügyesen mászik fel a fákra és mozog a lombkoronákban. Angliát és az Ibériai-, valamint a Balkán-félsziget déli részeit kivéve az összes erdei élőhelyen megtalálható egész Európában, így hazánkban is.
A nyuszt rendkívül ügyesen mászik fel a fákra, és mozog a lombkoronákban – fotó: Shutterstock
Külső megjelenésében, méretében, súlyában és szőrének színében nagyon hasonlít a nyestre, ám a nyusztnak sárgás a mellfoltja, amely nem nyúlik le a mellső lábaira. Emellett a füle is hegyesebb közeli rokonáénál, valamint a talppárnáit is szőr borítja. Tápláléka főként erdei rágcsálókból, mókusokból, madártojásokból, fiókákból és rovarokból áll.
Erdei életmódja miatt ritkán kerül az ember szeme elé, a településeket elkerüli. Hazánkban védett faj, természetvédelmi értéke 50.000 forint.
Forrás: greendex.hu