Az MTI értesülései szerint az uniós bíróságon az Európai Bizottság indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen a határértékek tiszteletben tartásának elmulasztása, valamint azok túllépésének nem a lehető legrövidebb időn belüli megszüntetése miatt.

Magyarország megsértette a szálló porra vonatkozó EU-jogszabályokat.

A szállóporra vonatkozó határérték túllépése tartósan fennállt – fotó: MTI/Vajda János

A brüsszeli végrehajtó testület szerint a kis méretű szennyezőrészecskék mennyisége Budapesten és a Sajó-völgyben 2005 januárja óta, Pécs térségében pedig 2011 júniusa óta rendszeresen és tartósan meghaladta az uniós irányelvben megállapított határértékeket.

A luxembourgi székhelyű EU-bíróság mindenekelőtt azt állapította meg, hogy Magyarország már fogadott el a levegőminőség javítását célzó terveket és intézkedéseket. Ezek azonban nem jelölik pontosan a levegőminőség tervezett javulását és a levegőminőségi célok megvalósításának határidejét, továbbá nem említik azt az időpontot sem, amikor az érintett zónákban biztosítani fogják a szálló por részecskékre vonatkozó napi határérték betartását.

Légszennyezés, szmog, Budapest.

A PM10 részecskék növelik a tüdőrák kockázatát – fotó: MTI/Mohai Balázs

A bíróság úgy vélte: Magyarország nem fogadta el kellő időben az intézkedéseket annak biztosítására, hogy a határértékek túllépésének időtartama a lehető legrövidebb legyen. Következésképpen a határérték túllépése a kifogásolt zónákban hat, illetve nyolc éven keresztül tartósan fennállt.

A PM10 részecskék-nek való tartós kitettség növeli a szív- és érrendszeri, valamint a légzőszervi megbetegedések és a tüdőrák kockázatát. A lakossági tüzelés felelős a PM10 szennyezettség 60–70, és az ennél még kisebb méretű PM2,5 szennyezés 85 százalékáért.

Bendik Gábor, a Levegő Munkacsoport környezetvédelmi szakjogásza a hvg.hu-nak elmondta, bár már 6 éve elkészült egy jogszabálytervezet, ami megtiltotta volna, hogy a lakosság eltüzelje a legrosszabb minőségű szénfajtákat, ezt azóta sem fogadták el.

A környezetvédelmi szakjogász szerint előrelépés lett volna, ha 2021. január 1-jével megvalósult volna a zöldhulladék-égetés országos tilalma. Ennek szabályozását a veszélyhelyzet idejére azonban visszaadták önkormányzati hatáskörbe, így jelenleg mégsem országos szintű az égetés tiltása.