Az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálatának (C3S) frissen közzétett adatai szerint idén nyáron rekordot döntött az északi félteke számos részén pusztító súlyos erdőtüzek által kibocsátott szén-dioxid mennyisége - írja a greenfo.hu.
Európa legforróbb nyara
Mióta az időjárással kapcsolatos mérési adatokat feljegyzik, azóta az idei volt a legmelegebb nyár Európában, de megdőlt a hőmérsékleti rekord a Földközi-tenger térségében és az Északi-sarkvidéken is.
A klímaváltozás, mely elsősorban az emberi tevékenységnek tudható be, egyre szélsőségesebb időjárási kilengéseket okoz, és az így kialakuló szárazság és az egymást követő hőhullámok a Földközi-tenger térségében nagy kiterjedésű erdőtüzeket okoztak, amit jelentős füstszennyezés kísért.
Az idei nyár Magyarországon 1,2 fokkal volt melegebb az átlagosnál, cikkünk a témában ITT olvasható.
Az Északi-sarkvidék klímája őrült tempóban változik
Az Északi-sarkvidék az utóbbi 2000 évben több mint kétszer olyan gyorsan melegedett, mint a bolygó többi része, és itt 2021 három nyári hónapjában, 66 millió tonna szén-dioxid került a légkörbe a Copernicus szolgálat adatai szerint.
A Földközi-tenger medencéjében lángba borultak az erdők 2021 nyarán – Fotó: pixabay
Emellett elmondható, hogy a Földközi-tenger medencéje az erdőtüzek hot spot-jává vált, aminek oka a 2021-ben tapasztalt extrém száraz és meleg időjárás. Nyáron lángba borultak az erdők Törökországban, Görögországban, Olaszországban, Albániában, Észak-Macedóniában, Algériában, Tunéziában, Spanyolországban és Portugáliában is – olvasható a DownToEart oldalon.
Az északkelet-oroszországi Szaha régióban, amely általában tűzveszélyes, a napi tűzintenzitás június óta meghaladta az átlagos szintet, és szeptember elejéig nem is csökkent. Ebből kifolyólag 2021. augusztus 3-án kibocsátási rekord született.
A Copernicus vezető tudósa, Mark Parrington szerint a nyáron megfigyelt erdőtüzek száma, intenzitása, elhúzódása, és az érintett területek nagysága szokatlan volt. A globális felmelegedés miatt gyakoribb az aszály és a magasabb hőmérséklet, ami fokozza a tűzveszélyt. A szakember szerint a következő hetekben további tüzek várhatóak az Amazonas vidékén és Dél-Amerikában is.