Ki hitte volna, hogy a háztartási hulladékaink több mint harmada egyszerűen komposztálható szerves anyagokból áll, amelyeket ha helyes kezeléssel újrahasznosítanánk, akkor napi fél kilogrammal kevesebb szemetet termelnénk.

komposzt

A komposztálással napi fél kilogramm szemét nem a kukában végezné, így az elégetésükre sem lenne szükség – fotó: pixabay.com

A komposztálásnak számos előnye van

Hiába hatna mindez pozitívan a környezetre és a növényekre mégsem alkalmazzuk – még mindig kevés háztartásban komposztálnak, pedig lényeges lenne, hogy szélesebb körben is elterjedjen ez a háztartási hulladékok újrahasznosítására használható módszer.

Az otthoni komposztálás több szempontból is tökéletes választás, hiszen csökken a szemeteszsákokba felhalmozott kerti és háztartási hulladék mennyisége és a légszennyezés, de a kapott komposzt még segít a kertünket is termékenyebbé tenni – írja a vg.hu


Miből lehet komposztálni?

A magyar lakosság évente keletkező hulladékának 30 százaléka a szakemberek szerint költséghatékonyan, egyszerűen komposztálható szerves anyagból áll össze. A Körkörös Gazdaság szerint a komposztálással napi fél kilogramm szemét nem a kukában végezné, így az elégetésükre sem lenne szükség.

A komposztálás egy olyan újrahasznosítási folyamat, amelynek során a háztartásokban felgyülemlő szerves növényi hulladékokból egy tápanyagban gazdag humuszos közeget hoznak létre.

Hogyan készítsünk komposztálót?

Nem kell  bonyolult építményben gondolkodni: a keret elkészülhet akár maradék deszkából is, ami a föld szintje felett helyezkedjen el a szerkezet a jó szellőzése érdekében. A komposztálónak legyen oldala és teteje is. A lényeg, hogy a komposzt maradjon egyben, ugyanakkor megfelelően szellőzzön.

A komposztálót helyezzük el árnyékos helyen. Kulcsfontosságú a komposztáló tartalmának a rendszeres átlapátolása, átkeverése és a nedvesen tartása, mert csak a megfelelő oxigén-, tápanyag- és nedvesség-ellátás biztosítja a hatékony lebomlást.

Egy könnyen bomló rétegre tegyél vékonyabb ágakat például, hogy megelőzd a befülledést. Nyáron kimondottan fontos, hogy a komposzt tetejére fedőréteget helyezz, ami a kiszáradástól védi a komposztot. Rendszeresen forgasd át vasvillával a komposztot, ez gyorsítja a folyamatot, és így körülbelül 4-5 hónap alatt meg is érhet a komposzt" – javasolják a szakemberek.

Milyen anyagok kerületnek a komposztba?

A komposztba belekerülhet mindenféle növényi eredetű hulladék, zöldségek, gyümölcsök, virágok, teafű, kávézacc. Beletehetjük az apróra vágott ágakat, a fűnyírás során keletkezett hulladékot, a lehullott leveleket is, Azonban óvatosan bánjunk a déli gyümölcsök héjával, ajánlott megmosni és feldarabolni őket, de az a legjobb ha a citrusok héját és a hagymát bele sem tesszük a komposztba, mert illóolajokban gazdagok, amit nem szeretnek a gyűrűs élőlények.

Semmiképpen ne kerüljön a komposztálóba fertőzött, beteg növény, főtt ételmaradék, húsok, sütőolaj, állati ürülék.

Kertben és lakásban is hasznos lehet

A komposztálás előnyeit főként a saját kertünk esetében tudjuk kihasználni: a komposzttal javíthatjuk a talaj minőségét, a növényeink számára fontos tápanyagokat biztosíthatunk.

A lakásban is alkalmazhatjuk az eljárást, ilyenkor a komposztálóból lecsapolható folyadékot vízzel keverve a szobanövények öntözésére használhatjuk.