Lehet, hogy ez a vaskos levelű, magasba szökő, sárga virágú növény haszontalannak tűnő gyomnak néz ki, azonban igen értékes tulajdonságai vannak.
Az ökörfarkkóró (Verbascum) Európában és Ázsiában őshonos, körülbelül 360 faja közül a legtöbb a Mediterráneumban található. Nevét az égbe nyúló, a szarvasmarhák farkára emlékeztető formájáról kapta. Kétnyári növény, az első évben nem hoz magot, csupán tőállású, gyapjas szőrű, vaskos leveleket, a második évben magas szárat hajt, kibontja virágait, magot hoz, majd elszárad. Egyenes, el nem ágazó szára akár a 2 méteres magasságot is elérheti.
Az ökörfarkkóró jótékony hatásai
Gyógyászati célokra a dúsvirágú ökörfarkkóró (Verbascum densiflorum), a molyhos ökörfarkkóró (Verbascum thapsus) és a szöszös ökörfarkkóró (Verbascum phlomoides) virágait szokták felhasználni. Utóbbival találkozhatunk a leggyakrabban, az egész országban utak mentén, szántókon, parlagokon, legelőkön terem. Júliusban és augusztusban virágzik.
Gyakran alkalmazzák légzőszervi problémák esetén, ugyanis a benne lévő szaponinok oldják a letapadt nyákot. Hatásos a különböző felső légúti megbetegedések, megfázások, influenzás, asztmás panaszok enyhítésére, tüdőgyulladás kiegészítő kezelésére.
Lehet, hogy az ökörfarkkóró haszontalannak tűnő gyomnak néz ki, de igen értékes tulajdonságai vannak – fotó: Shutterstock
Gyulladáscsökkentő hatását iridoid-tartalmának köszönheti: enyhíti a felfázást, a hólyag- és vesehurutot, -gyulladást, a sárgaság és a májgyulladás tüneteit, valamint a gyomorrontást, gyomorhurutot is.
Külsőleg ülőfürdőben alkalmazva aranyér és különböző reumás panaszok ellen vethető be, a belőle készült borogatás kiváló a fertőző szembetegségek ellen, továbbá segíti a bőr felszíni sérüléseinek gyógyulását.
Az ökörfarkkóró ápolja a hajat, így a természetes összetevőjű samponok alapanyaga is lehet (elsősorban szőke, festett hajra).
Figyelem! Várandós és szoptató nők számára tilos a fogyasztása, valamint alacsony vérnyomás esetén se alkalmazzuk! Magjai mérgezők, semmilyen formában ne fogyasszuk el őket!
Hogyan gyűjtsük?
A gyógynövények közül az ökörfarkkóró virágának a legkényesebb a gyűjtése és a szárítása, ugyanis a legkisebb nedvességtől is megfeketedhet és használhatatlanná válhat. A virágokat száraz, napos időben szedjük, lehetőleg dél körül (délután kettővel bezárólag), hogy a reggeli harmat már ne legyen rajtuk, de még aznap kiszáradhassanak.
Forrás: greendex.hu