A japán Meuble co.ltd , bútorgyártó vállalat partnereivel – étkezésre alkalmatlan, zúzott rizshulladékból – „ricewave (rizshullám)" néven kifejlesztett egy olyan új, környezetbarát műanyagot, amely 10 százalék rizsgyantát tartalmaz, és jól hasznosítható a bútoriparban – írja a designboom.com.
|
Micsiaki Szakata, a vállalat vezérigazgatója több hasonló rendeltetésű anyagot tanulmányozva megállapította, hogy a ricewave ilyen célra a legjobban megfelel, és gyakorlatilag kiválthatja a gyár által nagy mennyiségben használt polietilént. Az új, szivacshoz hasonló anyag lehetővé teszi a kőolaj származékok alapján gyártott gyanták alkalmazási arányának csökkentését, és alkalmas a gyár által korábban „Litewave" néven szabadalmaztatott, kőolaj alapú gyanta helyettesítésére.
Az étkezésre alkalmatlan, zúzott rizshulladékbó új, környezetbarát műanyag készülhet – Fotó: Pxfuel
Bár ez az anyag a gyártási feltételek minden eddiginél nagyobb módosítását igényli, a gyár a jövőben – partnereivel együttműködve – a teljes körű gyártás elindítását tervezi, a környezetbarát biomassza arányának további emelése érdekében. A Ricewave-vel kombinált anyagokat elsősorban belső terek bútorainak és matracoknak a készítéséhez kívánják felhasználni.
A biomassza alapon készült anyagokra, többek között a rizsgyantára való átállás révén a szén-dioxid-kibocsátás is jelentősen csökkenthető. A gyár egyébként megkezdte a nagy kiterjedésű, elhagyott területek rizsgyanta alapanyag előállítás céljából történő hasznosítását, ami hozzájárulhat az ilyen elhagyott régiók újjáélesztéséhez.